Mezinárodně respektovaná hudební přehlídka přivítá v nádherném prostředí renesančního zámku opět řadu dalších výjimečných a v České republice poprvé vystupujících umělců z celého světa. Program oblíbeného festivalu opět zahrnuje to nejzajímavější z oblasti world music, moderního jazzu, alternativního rocku a folku. Důležitou součástí festivalu nadále zůstává domácí písničkářská scéna.

Do Náměště nad Oslavou přijedou mimo jiné mimořádní představitelé britské folkové scény. Jsou jimi písničkář a kytarový génius John Smith, „andělská“ dvojice Josienne Clarke & Ben Walker a skotští Breabach.

Moravské lidové písničky v trochu jiném provedení přiveze na Folkové prázdniny americko-kanadská skupina Dálava se zpěvačkou Julií Ulehla, pravnučkou zakladatele festivalu ve Strážnici, profesora Vladimíra Úlehly.

„Vím, že to není tradiční, ale pokaždé když písničky, které pro mne hodně znamenají, zpívám, objevím v nich něco nového a ony začnou nepředvídatelně žít vlastním životem. Vložili jsme do nich sami sebe a dali jim tělo a zvuk," říká o své tvorbě Julia Úlehla.

Dramaturg festivalu Michal Schmidt si cení zejména ojedinělých hudebních projektů, které vznikají speciálně pro náměšťský festival. Letos k takovým bude patřit společný koncert tří světových perkusových osobností a tří jedinečných zpěvaček. Projekt vzniká pod vedením houslistky Jitky Šuranské.

„Další projekt bude pro ty, co mají rádi irskou hudbu. Koncert skupiny Interference bude vzpomínkou na mimořádnou osobnost hudebníka a zpěváka Ferguse O'Farrella,“ popsal Michal Schmidt.

V zámeckém parku v Náměšti zazní i netradiční spojení bluegrassové Druhé trávy a rockové kytarové legendy Michala Pavlíčka. K ojedinělým koncertům se nepochybně zařadí i oslava sedmdesátin fenomenálního houslisty Jana Hrubého. Gratulovat na pódium přijdou Michal Prokop, Luboš Andršt, Vladimír Merta a další.

Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený Divadelní den, rodinami s malými dětmi i dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav a happeningů.

Opět se uskuteční návštěvníkům volně přístupné mezinárodní setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců Kolokvium Od folkloru k world music. Letos, podobně jako festival, uvozené tématem O paměti.

Hlavní program Folkových prázdnin 2018

Sobota 28. července
20.00 Frigg (Finsko)
Neděle 29. července
13.30 Nedělní zahradní slavnost (od 13.30 hodin ve Staré tkalcovně, od 15 hodin Nedělní zahradní slavnost v areálu zámku, od 17.45 hodin koncerty v areálu zámku)
Mirek Kemel s kapelou
Ondřej Havelka a jeho Melody Makers
Voxtra (Belgie)

Pondělí 30. července
17.30 hodin
Pavol Hammel (Slovensko)
John Smith (Velká Británie)
Josienne Clarke & Ben Walker (Velká Británie)

Úterý 31. července
17.30 hodin
Robert Křesťan & Druhá Tráva & Michal Pavlíček
Dálava (USA/Kanada)
Trio Da Kali (Mali)

Středa 1. srpna
17.30 hodin
Spirituál Kvintet
Vigüela and Janusz Prusinowski Kompania & Maria Siwiec (Španělsko, Polsko)
Canzoniere Grecanico Salentino & Piers Faccini (Itálie, Velká Británie)

Čtvrtek 2. srpna
17.30 hodin
Jan Hrubý 70
Breabach (Velká Británie)
Boubacar Traoré (Mali)

Pátek 3. srpna
17.30 hodin
Szidi Tobias & Band (Slovensko)
Perkuse a hlasy nad Oslavou
Interference (Irsko)

Sobota 4. července
17.30 hodin
Zvíře jménem podzim
Monsieur Doumani (Kypr)
Bandadriatica (Itálie)

Noční koncerty Folkových prázdnin

Začínají vždy 30 minut po skončení hlavního programu, tj. velmi orientačně ve 23 hodin.

Pondělí 30. července
Kaple sv. Anny
Jitka Šuranká & Petr Uvira

Úterý 31. července
Dvorek Galerie 12
Boi Akih & I Made Subandi (Nizozemsko/Bali)

Středa 1. srpna
Stará tkalcovna
Groove & Voice Trio (Maďarsko)

Čtvrtek 2. srpna
Stará tkalcovna
Elda Trio (Švédsko, Slovinsko, Brazílie)

Pátek 3. srpna
Stará tkalcovna
Pátí na světě