Téměř plno je i v Moravských Budějovicích. Menší počet firem se zatím v takzvaných podnikatelských inkubátorech usadil v Náměšti nad Oslavou a v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Podnikatelé preferují budovy ve středu města,“ řekl Petr Sameš ze společnosti Euronest, která inkubátory provozuje.

„K dnešnímu dni máme uzavřeno 34 nájemních smluv," uvedl Sameš. V podnikatelských domech funguje kadeřnictví a pedikúra, obchody, výrobci nábytku či podnikatel zabývající se ručním rytím kovů, ale i reklamní agentura nebo energetický auditor. Podle průzkumu z letošního jara již díky inkubátorům vzniklo 83 nových pracovních míst. Zájem o podnikání se ale v různých částech Třebíčska liší. „Bohužel klesá současně s rostoucí mírou nezaměstnanosti," poznamenal Sameš.

Projekt za 86 milionů korun má zvýšit podnikatelskou aktivitu v hospodářsky nejslabší části Vysočiny. Začínajícím firmám nabízí na tři roky levnější pronájem míst v domech, které radnice upravily s přispěním unie, státu i kraje Vysočina. Na Třebíčsku nyní hledá práci 5133 lidí, což je zhruba třetina všech nezaměstnaných v kraji. Míra nezaměstnanosti v tomto okrese činí 8,6 procenta.

Hrotovice nabídly živnostníkům pět buněk v bývalé hospodářské budově v centru města vedle zámku. Obsadili ji hlavně obchodníci. V Moravských Budějovicích dokonce tři zájemci čekají na uvolnění prostor. V tomto městě je volná jediná z devíti buněk, která je ale menší než ostatní. Čtyři pětiny z 20 míst jsou pronajaty v Třebíči.

V Jaroměřicích jsou firmy ve třech z pěti jednotek, v Náměšti je obsazena necelá polovina z 13 buněk. V přízemí tohoto domu je nábytkářská dílna, v patře kanceláře. "O kanceláře není takový zájem. Kdybychom měli více výrobních prostor, byla by obsazenost mnohem větší," míní náměšťský starosta Vladimír Měrka. Projekt považuje za prospěšný, protože již do města přivedl několik podnikatelů. Radnice také našla využití pro budovu, která by byla prázdná.