Zařízení Multiferm, na jehož vývoji se podílela Mendelova univerzita v Brně, má za sebou úspěšné poloprovozní testování a míří na trh.

Podle ředitele třebíčské firmy Via Alta Jakuba Johna o něj bude zájem hned ze dvou důvodů. Jednak kvůli tomu, že původci či zpracovatelé odpadu, a také výrobci tepla hledali obdobnou technologii na trhu dosud marně. Další důvodem zájmu o technologii prý bude nadbytek zeleného odpadu. Toho se každoročně v České republice vyprodukuje 2,5 milionu tun. „Poloprovozní testování nové moderní technologie probíhalo několik měsíců. Aktuálně je plně připravena k tržnímu uplatnění. Odezva je velmi pozitivní, aktuálně zpracováváme první tržní příležitosti a poptávky z tuzemska i ze zahraničí, Chorvatska, Ruska, Vietnamu,“ dodal ředitel společnosti Via Alta Jakub John.

Začátek zcela nového technologického procesu, kdy se z biologicky rozložitelného odpadu stane topné palivo, se nijak neliší od první fáze kompostování. Materiál je totiž nejprve potřeba podrtit na menší části. Poté se přesune do takzvaného reaktoru technologické linky, ve kterém se spouští proces hygienizace, tedy čištění. Následuje přeložení materiálu do sušárny, která je další částí zařízení Multiferm.

Po hygienizaci a sušení se výsledný produkt pomocí vyprazdňovacího mechanismu přesune do přepravního kontejneru. „Výstupním materiálem je sypká směs, kterou je následně možno briketovat, granulovat nebo jinak tvarově upravit. Jde o vhodnou alternativu klasickému kompostování, případně zpracování biologicky rozložitelného odpadu v bioplynových stanicích,“ podotkl Jakub John.

Petr Bende.
Kam o víkendu na Třebíčsku? Za country hudbou, na charitativní pochod nebo Pevnost Boyard

Firma Via Alta je dodavatelem technologie, která bude nabízena provozovatelům jako dodávka na klíč, včetně souvisejícího inženýringu, provozního poradenství a servisu. Celá linka pracuje v poloautomatickém režimu, ale je také plně nahraditelná automatickými pokyny.

Podle ředitele Via Alty není nová technologie přímým konkurentem pro provozovatele kompostáren, ale spíše vhodným doplněním jejich provozů. „A také zvýšením jejich konkurenceschopnosti,“ poznamenal. „Z provozních zkušeností víme, že ne vždy se na sezónním trhu nachází uplatnění pro klasický kompost. Právě zde nachází uplatnění tato technologická linka, která dává provozovatelům variantní možnost nakládání s biologicky rozložitelným odpadem a schopnost optimalizovat provoz celé kompostárny,“ doplnil Jakub John.

Do vývoje, který byl realizován za podpory Technologické agentury ČR, se zapojila také Mendelova univerzita v Brně. „Multiferm kombinuje vyspělou technologii a možnosti využití biologicky rozložitelného odpadu,“ řekl Jan Mareček z agronomické fakulty univerzity.

Orientační cena základního modelu je přibližně 200 tisíc euro. Nová technologie vyhovuje v současné době platné i předpokládané budoucí environmentální legislativě. Současně je chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví.

Sýček obecný. Ilustrační foto.
Zachraňme sýčka, volají ornitologové. Z Třebíčska už vymizel