Zájem filmových produkcí o státní památky v Kraji Vysočina neutuchá. „Na třech objektech dělali obhlídky lidé od filmu z tuzemska a ze zahraničí. Zájem měli i o natáčení reklamy. Smlouvy ještě nejsou potvrzené,“ uvedla mluvčí českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Markéta Slabová.

Slovo využije zasněžené pláně

V jednání jsou tak nejdál producenti nového autorského snímku Slovo režisérky Beaty Parkanové, kteří se na Vysočině nechtějí pohybovat ve zdech historických budov, ale po zasněžených pláních. Využijí je při scénách se sněhem a sáňkováním. „Uskutečnila se jednání se zástupci hejtmanství v Jihlavě, budeme mít nějakou finanční podporu. Takže i na Vysočině točit budeme,“ uvedl producent snímku Vojtěch Frič s tím, že přesné lokace teprve vytipovávají.

Režisérka Parkanová je rodačka z Třebíče. Předchozí snímek Chvilky točila mimo jiné ve Velkém Meziříčí i v Jihlavě. Chvilky nakonec získaly Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli, kterou ztvárnila Jenovéfa Boková.

Nový film Slovo bude mít silné obsazení, slibuje producent Frič. „Hlavní mužskou roli bude hrát Martin Finger, v hlavní ženské roli se představí Gabriela Mikulková. Definitivní další obsazení budeme znát do dvou měsíců, už teď můžu říct, že bude hvězdné,“ naznačil.

Hlavní postavou je notář, který působí ve středně velkém městě. Děj se ve scénáři odehrává v letech 1968 až 1969 a vypráví příběh manželů Václava a Věry, kteří - každý v rámci svého nastavení i manželského soužití - dali své slovo a teď se mu snaží dostát. „Slovo, že při sobě budou v dobrém i ve zlém, že nepřestoupí určité morální či společenské hranice. Oba jsou vlastně hodní, slušní lidé a doba a okolí je zkouší z toho, jestli si svoje morální nastavení zvládnou udržet,“ prozradila režisérka.

Mysliveček i mocnářka?

O státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou projevili nedávno zájem filmaři, když obhlíželi lokace pro dva projekty. Jednak se zajímali autoři historického filmu o českém skladateli Josefu Myslivečkovi. „V česko – italsko - slovenské koprodukci ho připravuje režisér Petr Václav s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Historické interiéry i zahrada jaroměřického zámku by se také mohly objevit ve třetím pokračování seriálu o Marii Terezii, pokud se bude točit,“ prozradila mluvčí památkářů Slabová.

Kastelánka zámku Jana Petrová už zažila mnoho natáčecích štábů. Ví, že podpis smlouvy přichází často velmi narychlo. A že ne všechny obhlídky znamenají, že se opravdu filmovat bude.

Loni se v Jaroměřicích natáčely některé scény pro druhou část televizní minisérie Marie Terezie. Diváci ji shlédli počátkem tohoto roku a byla velmi úspěšná. „Natáčení u nás trvalo týden na konci června. Produkce znala zámek důvěrně. Až těsně před natáčením nám oznámili, ano, přijedeme,“ popisuje kastelánka, která je z povahy svého zaměstnání velkým fanouškem historie.

Na Marii Terezii se v televizi dívala a minisérie se jí líbila. „I když historická hodnověrnost nebyla dokonalá. Ale mě to neuráží ani nepobuřuje. Pokud to není dokument, nečekám naprostou přesnost,“ poznamenává.

Rakouská holka krev a mlíko

Zaujalo ji osobní setkání s rakouskou herečkou Stefanií Reinspergerovou, jež dostala za úkol zahrát už starší, dospělou a mocnou, i když často osamělou panovnici. „V civilu herečka působila velmi uvolněně. Ona je pozitivní, zářivá bytost. Takové fajn děvče krev a mlíko z Rakouska. Na Vojtěchu Kotkovi, který jí hrál manžela, byla vidět zachmuřenost vždy jen do chvíle, než přijela ona. To se začal usmívat, pořád si někde vykládali, moc si herecky i lidsky sedli,“ vzpomíná kastelánka.