Ještě než v Třebíči začne další ročník festivalu Zámostí, rozběhne se obvyklá kulturní ochutnávka v podobě takzvané Open Performance. Ta bude i letos rozdělená na dvě poloviny. Jednu část má na starost Muzeum Vysočiny Třebíč a bude probíhat na zámku, druhou si vzal na starost umělec David Gordon. „Open Performance je první vlaštovka k Zámostí a má dlouhou tradici. Ta moje část bude čistě v Galerii G34,“ říká mladík, který zároveň provozuje zmíněnou výstavní síň sloužící i jako Gordonův ateliér.

Tatabojs se vrací na Zámostí v Třebíči.
Program Zámostí v Třebíči: na louce vystoupí Tata Bojs, Vltava i Emma Smetana

Galerie G34 se nachází v třebíčské židovské čtvrti – a oproti jiným obdobným místům je opravdu poněkud nezvyklá. Využívá totiž rozlehlý prostor bývalé Subakovy koželužny. Pro Gordonovy nápady je ale ideální. „Snažím se vymýšlet nové projekty a ukázat Třebíči, že kultura jde dělat jinak, jiným způsobem a zábavněji, bez rozdílu věku. Není to přitom jen tak, že děláme jen něco pro mladé. Snažím se oslovit všechny věkové kategorie,“ vysvětluje třebíčský rodák, který si vizi své galerie utvořil během dlouholetého pobytu v Praze a Německu.

Umělecké sklony měl prý odmalička. „Mám fotku, kde jsou mi asi tři roky, a jsem na ní zachycený se štětci. Ale jinak moc umělecká rodina nejsme, i když táta dělal fotografii. Já to umění spíš cítil sám v sobě. A jak vidím, tyhle sklony po mně zdědila má dcera. Ta chce být velká umělkyně,“ usmívá se muž, který po dětství v Třebíči zamířil do Jihlavy, kde vystudoval propagační výtvarnictví. „Pak jsem dost cestoval a zároveň snil o prostoru, kde se člověk může výtvarně vyjádřit. Nejen já, ale kdokoli, kdo má o výtvarno zájem. Proto teď chystám workshopy, kde si každý bude moct namalovat obraz podle své libosti,“ naznačuje Gordon.

Návštěvníci si mohli sami namalovat obrazy. Poté propukla dražba, jejíž výtěžek byl věnován Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v České republice.
VIDEO: Módní přehlídka, dražba obrazů. Třebíčská Galerie G34 přilákala davy lidí

Podle něj bude několik typů těchto workshopů či spíše kurzů. „Ty tradičnější budou mít podobu běžného kurzu, kdy budeme člověka něco učit. Ale lidé chtějí spíš abstrakci a vlastní vyžití. Takový kurz bude trochu spontánní. Lidé si tam budou moct házet balonky, dělat si kružnice přes propíchnuté plechovky, vyzkoušet si různé techniky od fixů, po sprej, akryl a tak dále. Prostě aby se vyjádřili sami,“ popisuje umělec, který už podobnou akci několikrát zorganizoval a prý ji lidé stále poptávají.

Pro šest set metrů čtverečních, na nichž se jeho království nachází, je totiž nutné mít nějaký rozpočet. „Otevřít galerii je závazek. Ale pořád na to mám dostatek energie, velice dobře se mi spolupracuje s majitelem prostorů, což je pan Pisk. Díky tomu a díky vazbám, které jsem si vytvořil v minulosti a teď je zúročuji, se to daří,“ zamýšlí se výtvarník, který galerii provozuje ve volném čase – živí se totiž výškovými pracemi.

Open Performance 24. května 2024

  • Galerie G34, Subakova 34, Třebíč
  • Začátek v 17.00, během večera dražba obrazů.
  • Vystoupí: Issa Me Mario & Humla; Casablanka Humla DJ Set; Divoch$VG & DJ Lemra

Muzeum Vysočiny Třebíč, Galerie Tympanon

  • Začátek v 17.00, vystoupí kapela Snaps.
  • Vernisáž výstavy Josefa Mikysky, Anety Schütz, Lenky Zadražilové, Pavla Křečka a dalších
  • Výstava potrvá do 1. září.

A jak dodává, galerie by jen těžko fungovala bez jeho přátel. „Ti mi neustále pomáhají. Za tím projektem stojí minimálně deset dalších lidí, které tam týrám brigádně za pivo a řízky. A někdy ani za ty řízky. Teď zrovna mám v galerii člověka, který mi tam svařuje regály. Tomu jsem slíbil, že mu přinesu oběd,“ směje se Gordon, loučí se a odchází ten oběd koupit. Ještě ale zve všechny zájemce na své neobvyklé kurzy. „Začnou od druhé půlky června. Ať lidé sledují web g34.cz, kde budou data i ceny. Více se dozví také během Open Performance,“ dodává mladý galerista.