„Hlavním tématem letošního ročníku festivalu je Domov a jeho hledání. Ve vizuálu festivalu je spousta kýčovitých klíčenek, ale na kroužku chybí klíč, který my máme pomoci najít a rozkrýt. Přála bych našim divákům, aby po zhlédnutí některých festivalových filmů našli v sobě klíč nejen ke svému domovu, ale i k vlasti a dokázali pochopit klíče ostatních," řekla koordinátorka festivalu v Třebíči Petra Kopečková.

Hlavním promítacím místem letošního festivalu bude Městská knihovna v Třebíči. Festival v ní odstartuje snímkem z dramaturgické sekce Moc médií Pomozte najít Sunila Tripathiho. Po něm bude následovat debata s šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym.

„Druhým filmem bude Model pana starosty, který diváka zavede do maďarské vesnice Érpatak, kterou řídí ultranacionalistický starosta způsobem, který zahrnuje řád, kontrolu a disciplínu," popsala organizátorka Jana Dvořáková.

Penzion a love story

V pátek bude následovat dvojice filmů Café Waldluft a Syrská Love Story. První je příběhem rakouské majitelky rodinného penzionu, která se rozhodla ubytovávat výhradně žadatele o azyl. Druhý páteční snímek dokumentuje příběh dvou syrských aktivistů, kteří se do sebe zamilovali ve vězení, vzali se a byli nuceni utéct z vlasti. „Je zajímavé sledovat, jakým způsobem to takzvaně odnáší jejich vztah," doplnila Dvořáková.

Sobotní promítání bude rozděleno na dvě části. Zatímco promítání dokumentu Švédská teorie lásky se odehraje opět v knihovně, snímek Heleny Třeštíkové Mallory se přesune na Trumpetku, kde bude následovat i afterparty. Na té vystoupí frontman a zpěvák kapely Květy Martin Evžen Kyšperský.

Hlavním nedělním tématem bude Ukrajina. Nejprve návštěvníci uvidí dokument Zajatec. „Týká se aktuálního dění na Ukrajině. Začíná krátce po Majdanu v únoru 2014. Je o Sašovi, který se snaží na válku a problémy na Ukrajině dívat z obou stran," sdělila Dvořáková. O filmu, ale i obecně o událostech na Ukrajině budou poté moci diváci debatovat s europoslancem Jaromírem Štětinou. Závěrečným snímkem budou Bábušky z Černobylu, které žijí ve svých rodných obcích navzdory zakázané zóně.

Program Festival Jeden svět v Třebíči

17. března

17.00 Pomozte najít Sunila Tripathiho + debata se šéfredaktorem časopisu Respekt Erikem Taberym

20:00 Model pana starosty

18. března

17:00 Café Waldluft

20:00 Syrská Love Story

19. března

16:00 Švédská teorie lásky

19:00 Mallory promítat se bude v Trumpetce, následovat bude afterparty s frontmanem kapely Květy Martinem E. Kyšperským

20. března

16:00 Zajatci + debata s europoslancem Jaromírem Štětinou

19:00 Bábušky z Černobyl