Vyosení je český festival svobodné hudby, který už od roku 2011 podporuje nezávislé hudební umělce a ukazuje, že kultura se dá dělat i jinak, než pouze komerčně a v zastoupení OSA. Všechny kapely, které vystoupily v Třebíči, hrály vlastní, svobodnou hudbu. Nejdříve vystoupila třebíčská hardcore kapela Richard Ramirez, poté budišovská crossover kapela The Bush. Následovaly regionálně známější kapely Paradoxx a Disconnexion a večer uzavřely punkové kapely Bermudskéj Kvádr a Diesel Machine Attack.

„Piráti pořádají festival Vyosení po celé České republice proto, aby ukázali lidem, že kultura a zábava si zaslouží podporu. Pokud hudbu zatížíme poplatky zprostředkovateli autorských práv, ztratí nejen svou podstatu, ale i možný mecenášský přínos. Baví nás podporovat lokální umělce i neziskové projekty. Rádi podpoříme i váš nápad, ozvěte se," vyzývá Michaela Vodová, předsedkyně Pirátů Třebíčska.

Třebíčský festival byl zdarma a návštěvníci mohli přispět na nákup kompenzačních pomůcek pro onkologicky nemocnou holčičku z Třebíče. Benefice byla zprostředkována Nadačním fondem dětské onkologie Krtek, kterému Piráti předali zapečetěnou kasu s penězi hned po akci. Na festival se přišlo podívat přibližně 200 návštěvníků a darovali neuvěřitelných 10 045 korun. Kompenzační pomůcky nejsou hrazeny pojišťovnou, a tak je potřeba na ně získávat peníze jiným způsobem. Piráti i nadále v Třebíči plánují pokračovat řadou Vyosení, které budou mít podobnou koncepci a budou podporovat přímo autory hudby.