„Já jsem se do bleších trhů zamilovala ve Francii. V Paříži je hned několik míst, kde se dá nakoupit prakticky cokoliv, třeba i rezavé hřebíky. K mání jsou starožitnosti i věci poměrně nové, tisíce prodejců tam nabízí nejrůznější zboží. U nás se zatím bleší trhy jen „rozkoukávají“, ale naštěstí jich přibývá. V létě jsem se byla podívat na Skaláku u Meziříčka a musím se přiznat, že i když tam prodejců moc nebylo, přece jen jsem si domů taky nějakou tu „kořist“ přinesla,“ usmála se Radka Musilová z Třebíčska.

Starožitné „poklady“ a další věci pravidelně nabízí také bleší trh v Novém Městě na Moravě. „Organizujeme jej asi tak třikrát v roce. Teď nás zrovna jeden čeká, bude se konat 3. listopadu. Může se na něj přihlásit kdokoliv a prodává se tam úplně všechno. Lidé nosí to, co doma najdou a čeho se chtějí zbavit. Prodejců tam bývá tak okolo deseti a návštěvníků jak kdy. Nejvíce se jich tam objeví, když je v kulturním domě nějaká další akce. Jednou se nám například podařilo uspořádat bleší trh v době konání voleb, prodejci si pochvalovali, kolik lidí tam tehdy přišlo. Každý druhý zamířil z volební místnosti přímo na bleší trh,“ zavzpomínal na úspěšnou akci David Balvín z Novoměstských kulturních zařízení, která bleší trhy v Novém Městě na Moravě pořádají.

Prodejci ale bývají podle jeho slov spokojeni i v případě, když se davy návštěvníků zrovna nehrnou. „Lidé, kteří prodávají své zboží, zase nakoupí něco od těch druhých. Takže nakonec je to spíš takový výměnný obchod,“ vysvětlil David Balvín.

Také centrum Zelených vědomostí Eden v Bystřici nad Pernštejnem se zaměřilo na pravidelné bleší trhy. Ten následující je naplánovaný na 3. listopadu, tamní prodejci budou své zboží nabízet nejen na nádvoří, ale také v seminárním sále Panského dvora.

Oblíbené ale nejsou pouze bleší trhy, zvláště maminky s malými dětmi nedají dopustit na nejrůznější bazárky. Právě tam mohou nakoupit svým ratolestem spoustu „nového“ oblečení či hraček za rozumnou cenu. „Já tam chodím mimo jiné i proto, že mi vadí, že se pořád vyrábí nové haldy oblečení, když se to dá použít i opakovaně. Hlavně dětské oblečení nemá cenu kupovat nové. Dítě mu rychle odroste a většinou ho ani nestačí zničit. Pokud jde o botičky, ty kupuji raději nové, ale oblečení většinou jen na nejrůznějších bazárcích. Už jsem začala i věci po synovi sama prodávat, občas je rozdám přátelům nebo někomu z rodiny, ale část prodám,“ nechala se slyšet Ivona Nečasová ze Žďáru nad Sázavou.
Použité zboží jí nevadí, naopak. „Podobné je to třeba s knihami. Je mi jedno, že je někdo přede mnou už četl. Ráda navštěvuji knihobudky, to byl podle mého mínění skvělý nápad,“ poznamenala Ivona Nečasová.

Tradičně se velkému zájmu prodávajících i kupujících již léta těší i burzy dětského oblečení v Rodinném centru Srdíčko, které sídlí ve čtvrtém patře polikliniky ve Žďáře nad Sázavou. „Z důvodu omezených prostor centra se prodejců může přihlásit maximálně sto osmdesát, přesto jich musíme nakonec spoustu odmítat. Zájem je opravdu velký,“ popsala Jana Kamarádová ze Srdíčka s tím, že každý prodávající má možnost nabídnout nejvíce třicet kusů zboží.

Během dvou dnů, kdy akce probíhá, ji obvykle navštíví několik stovek nakupujících. Na burze, jež se koná vždy na jaře a na podzim, je nabízeno sezonní dětské oblečení i obuv, těhotenské oděvy či doplňkový sortiment pro kojící maminky. Naproti tomu více prodejců by v Srdíčku klidně uvítali na každoroční burze hraček a dětských knih.

„Bývá jich kolem šesti desítek, ale mohla by jich být třeba i stovka, abychom měli sortiment zboží co nejširší. Zájemců o hračky je totiž zejména v době před Vánoci opravdu hodně,“ podotkla Jana Kamarádová. Na dračku jdou například zachovalé panenky, stavebnice, větší plastová auta nebo klasické dřevěné hračky. Zájem je rovněž o knihy, a to i pro starší děti, loni se dobře prodával například žánr fantasy. Letošní burza hraček se v Srdíčku koná 22. Listopadu, a to v době od osmi do sedmnácti hodin.

Mnozí lidé ale na burzy a bleší trhy nemíří jen za nákupy, ale i za atmosférou a lidmi s podobnými zájmy. „I když nepotřebuji nic koupit, ráda se jdu na vystavené věci jen tak podívat a popovídat si třeba s prodejci – k mnoha nabízeným věcem se totiž často vážou zajímavé příběhy. A většinou si stejně domů něco odnesu,“ prozradila se smíchem Jana Bártová z Havlíčkova Brodu.

Za pohodovou atmosférou se vydávají lidé například do Sázavy na Žďársku. V areálu koupaliště na okraji této obce se od jara do podzimu konají každý měsíc burzy, kde zájemci mohou nakoupit skutečně ode všeho něco. „Sjíždějí se sem převážně lidé z okolních vesnic, kteří nabízejí všechno možné od starožitností, nádobí, přes oblečení, stříbro, kovářské výrobky a mnoho dalšího. Nabídka je pokaždé jiná a hodně pestrá,“ přiblížila za provozovatele koupaliště Hana Janáčková.
Návštěvníci si podle jejích slov jezdí na burzu i popovídat s ostatními prodejci i nakupujícími, atmosféru dokresluje navíc také harmonikář, který dodává akci punc starých jarmarků. „Lidé u nás tak mohou strávit příjemný den – prohlédnout si zboží, něco nakoupit, vykoupat se na koupališti a k tomu si dát i nějaké občerstvení,“ popsala Hana Janáčková.