Za stejného přísunu peněz bude fasáda hotová za tři až čtyři roky, řekl kastelán Radim Petr.

Spolu se změnou barvy z červené na okrovou se restauruje i štuková výzdoba fasády. Řemeslníci vyměňují také okna. Milion korun je podle kastelána plivnutím do vesmíru. Třeba oken a dveří je na národní kulturní památce zhruba 600. Na obnovu fasád památkový ústav od roku 1999 vypsal už třetí výběrové řízení. Vítěz první etapy na dílo dal ve smlouvě sedmiletou záruku.

Přestože většinu peněz na obnovu zámku spolkne obnova exteriérů, loni se podařilo do prohlídkové trasy B začlenit i obnovenou zámeckou kuchyni. Návštěvníci si ji mohou přijít prohlédnout mimo sezonu i 15. a 16. prosince, kdy se v Jaroměřicích nad Rokytnou budou konat tradiční Vánoce na zámku. Součástí prohlídky je řemeslný jarmark, divadlo a výstava Vánoce a světlo.

Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství - Questenberků v letech 1700 až 1737. Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzského typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu.

Z programu záchrany architektonického dědictví letos ministerstvo kultury na Vysočinu poslalo 26,4 milionu korun, což je o devět milionů více než loni; od roku 2000 pak absolutně nejvíce.