Vysněná cesta do Vladivostoku však bude muset zřejmě počkat. Holcner má totiž aktuálně v hlavě především unikátní opravu významného kostela. „Bude to, myslím, nesmírně zajímavé i pro odborníky,“ je přesvědčený.

Oprava jednoho z nejvýznamnějších kostelů v kraji, jaroměřického chrámu sv. Markéty, si žádá asi hodně energie, že?

Chrám sv. Markéty, barokní perla Vysočiny, musí nutně projít nejzásadnější rekonstrukcí od doby, kdy ho stejně jako zámek nechal před třemi stovkami let vystavět Jan Adam z Questenberka. Kostel letos po výběrovém řízení předáme vybrané stavební firmě. Pokorně se modlíme, aby se vítěz soutěže přiblížil projektantskému rozpočtu. Harmonogram prací v hodnotě 100 milionů korun je nastaven na tři roky. Prý má přijít další hospodářská krize. Proto by jistá práce na tři roky mohla být pro firmy zajímavá.

A platí stále, že se bude muset vybudovat střecha nad střechou?

Ano. Aby se mohly do střechy vsadit nové konstrukční prvky v krovu místo těch starých, bude nutné část střechy rozebrat. A do ní nesmí při nepříznivém počasí zatéct. Proto nejprve vznikne střecha nad střechou. Celá kopule je tvořena dřevěnými ramenáty, ne cihlovou klenbou. Ohromná freska je na dřevěném bednění pobitém palachem, na němž je nanesený štuk. Má 400 metrů čtverečních. S nosnými prvky se nesmí pohnout. Takže krom střechy nad střechou bude ještě od země postavené lešení, které podepře kopuli zespodu, aby těch několik desítek tun mělo důkladnou oporu. Bude to unikátní a myslím, že nesmírně zajímavé. I pro odborníky, kteří se zabývají restaurováním starých budov.

Celý rozhovor najdete v týdeníku Třebíčský týden. Týdeník vychází ve středu 27. února jako příloha Třebíčského deníku. Od čtvrtka do úterý se pak na stáncích a v obchodech prodává samostatně.