Řeč je o kostele Proměnění Páně na Jejkově. Přímo za ním totiž budou od pátečních odpoledních hodin probíhat Třebíčské slavnosti piva. Hlasitá hudba, proudy alkoholu a davy lidí nejdou s programem Noci kostelů, natož s bohoslužbami dohromady.

„Snažil jsem se s pořádající D.A.N. agenturou domluvit,“ řekl jejkovský farář Vlastimil Protivínský. „Bohužel pódium a zvuková aparatura budou situovány ke kostelu a vzhledem k velikosti prostoru se ztlumovat nebude. Proto jsem se rozhodl zrušit jak program Noci kostelů, tak i bohoslužby v pátek a v sobotu, což mě mrzí nejvíce,“ přiznal farář.

Jedna možnost

„V oficiálním vyjádření města se mluvilo pouze o tom, že prostor Karlova náměstí nám letos radnice na slavnosti nepronajme. Prostor zimního stadionu a jeho okolí nám byl doporučen,“ informovala vedoucí produkce Zuzana Nassifová.

Radikální rozhodnutí vedení města nepronajmout pro pořádání slavností piva náměstí se veřejnost a pořadatel dozvěděli na začátku letošního února, tedy v době, kdy už přípravy na letošní ročník finišovaly. Není proto divu, že D.A.N. production po nabízené možnosti sáhla, i když doufala, že by se mohla přece jen s vedením radnice domluvit.

Zimní stadion

„Město vskutku nabídlo pořádající agentuře D.A.N. zimní stadion. V době jednání a příprav nebylo známo, že bude probíhat ve stejném datu Noc kostelů, navíc pořadatelé na termínu 27. a 28. května trvali. Na samotné agentuře je, jak se domluví a zda přizpůsobí program,“ reagoval mluvčí radnice Ivan Přibík.

„S farářem jejkovského kostela jsme jednali. Máme zkušenosti a doporučili jsme mu zrušit bohoslužby. Že dojde i na program Noci kostelů, o tom jsme nemluvili,“ dodala Nassifová.

Noc kostelů tedy na Jejkově neproběhne, i když si farníci spolu s farářem dali na programu záležet a připravovali jej několik týdnů, možná i měsíců předem.

„Sám jsem nikdy na slavnostech piva nebyl, ale zeptal jsem se číšníků z jedné restaurace na náměstí. Ani jsem nechtěl věřit vlastním uším. Je mi jasné, že si užijeme,“ doplnil Protivínský.

Zda se i příštím roce uskuteční slavností piva v okolí zimního stadionu, ukáži ty letošní. Stejné stanovisko zaujímá i farář: „Uvidíme, jak to dopadne.“

Jedna otázka však zůstane nevyřešena, ať už letošní oslavy zlatavého moku dopadnou jakkoliv: Zda je takovýto prostor v blízkosti kostela v majetku města opravdu vhodný k pořádání všech akcí. Vždyť i věřící jsou, stejně jako milovníci piva, voliči. Záleží jen na tom, kdo z nich bude mít za tři roky lepší paměť.