Původem Třebíčák je Ondřej Němec. Jeho maminka, třebíčská dětská lékařka Jarmila Němcová, mívá před každým zápasem nervy napnuté jak struny. „To vypínám mobil, nikdo na mě nesmí moc mluvit, samozřejmě to doma hrozně prožíváme a držíme palce,“ svěřila se Deníku.


Její syn přitom začínal s fotbalem, ve třetí třídě ale přestoupil na hokej. V lize se přes Vsetín dostal do Karlových Varů, v jejichž dresu získal loňský titul v extralize.


„Ondra po každém zápase na mistrovství světa volá domů a říká, co a jak bylo. Třeba po utkání s Kanadou okomentoval závěrečnou bitku. Samozřejmě zmínil, že obouchávat brankáře si Češi nenechají,“ podotkla maminka. Právě v zápase s Kanadou si připsal jednu přihrávku na gól. Podle Němcové Ondřej vnímá jako naprosté plus možnost hrát vedle Jaromíra Jágra: „Ondra říká, že je to nesporná, navíc přirozená autorita, dokáže tým vyburcovat, kluci s ním hrají rádi.“ Včera to vřelo i v jednotlivých hospodách napříč Třebíčskem. Hrál se zápas s Finskem, který měl být velkou odvetou za olympijské čtvrtfinále ve Vancouveru, odkud nás Finové poslali domů.


„Už pár let k nám takhle lidi chodí fandit, když jsou důležité zápasy. Jak dopadne utkání Česko – Finsko, to si netroufám odhadovat. Výkony Čechů jsou ode zdi ke zdi, takže uvidíme,“ konstatoval majitel Hudebního klubu B a sportovní fanda Václav Bartoš.


Ladislav Čech je spolumajitelem hotelu s restaurací u sádeckých vinic. I tady se srocují milovníci hokeje. „Koupili jsme plátno a techniku a užíváme si sportovní zápasy, když o něco jde. Jako je to teď. Atmosféra bývá bezvadná, chodí k nám i lidi z Kojetic, mají to kousek. Doufám, že naši vyhrají, budu držet palce,“ řekl.


Šance Finska i Česka na postup do semifinále MS 2010 viděli včera bookmakeři Tipsportu naprosto vyrovnaně v kursu 1,85:1. Kurs na vítězství v zápase po 60 minutách byl 2,35:1 na oba celky. Fanoušci ale v 75 procentech sázeli na výhru a postup Česka. Bylo to zřejmě dáno euforií z výkonu mužstva proti Kanadě, ale projevila se i touha po úspěšné odvetě za vyřazení na olympijském turnaji ve Vancouveru.