Jirka Král má nyní nové aktivity. Mezi ně patří neformální přednášky ve školách, kde dětem a teeneagerům na svém vlastním příběhu znázorňuje, jak se bezpečně pohybovat ve vodách internetu a nestát se obětí šikany, podvodu a kriminálního jednání.

Jednu takovou přednášku měl v těchto dnech v Základní škole Benešova v Třebíči. Královi nelze upřít výborné komunikační schopnosti, bez problémů udržel po celou hodinu pozornost stovky školáků z šestých až osmých tříd. Spolu s kolegou ze společnosti Avast totiž sahali ke konkrétním zážitkům a popisovali zádrhele, se kterými se už potýkali. Mluvili jazykem aktivních uživatelů sociálních sítí, který rodiče většinou neznají a těžko můžou v tomto směru svým potomkům sekundovat.

„Když jsem natáčel na YouTube, chodilo mi denně tisíc zpráv. Nestíhal jsem je číst. Občas jsem se ale k některé dostal. Jednou mi třeba psal kluk a nad jeho slovy jsem se hluboce zamyslel. Řekl jsem si – tý jo, to není úplně sranda,“ vyprávěl exyoutuber. Ve vzkazu totiž stálo: „Čau Jirko, jestli se budeš o víkendu nudit, stav se k nám domů, rodiče tu nebudou, můžeme si spolu zahrát Minecraft, můžeme celej víkend hrát. Lukáš, 10 let, plná adresa.“

Cizí osobě řekl jméno, kde bydlí a kdy bude sám. Král na tomto případu zdůraznil nebezpečnost situace, když dítě bezelstně píše někomu, o kom je přesvědčeno, že ho přece tak dobře zná. Přitom ho nikdy nevidělo. Ve virtuálním světě internetu se bohužel pohybuje mnoho predátorů. Když si vybudují důvěru, stačí ve správnou chvíli zaútočit. Král školákům taky kladl na srdce, že když už jdou po seznámení se na internetu s někým na schůzku na slepo, ať to ví někdo starší a nejlépe ať se pohybuje někde poblíž. „Může to být i záchrana v situaci, kdy schůzka nevyjde, protože se mi třeba ta holka nelíbí,“ zmínil tu úsměvnější variantu.

Na přednášce zaznělo, že je rovněž zásadní mít na všech zařízeních antivirové ochrany, které jejich poskytovatelé aktualizují, jakmile se na obzoru objeví nějaké nebezpečí. Dřív, než se v médiích začne psát o nové hrozbě. Že je nejlepší si nastavit dvoufázové ověření přihlášení, aby se nikdo nenaboural do e-mailu a profilů na sociálních sítích. Jirka Král zmínil, jak mu vzali v New Yorku na letišti instagramový účet.

Automaticky se tam připojil na wifi, která byla otevřená a bez hesla. „Nejhorší věc, kterou jsem mohl udělat. Neměl jsem aplikaci VPN (poskytuje bezpečné spojení) a připojil jsem se na Instagram. Okamžitě mi začaly chodit lajky, říkal jsem si – jo, supr, v New Yorku mě lidi lajkují, a najednou – gratulujeme, vaše heslo bylo změněno. Pak gratulujeme, vaše uživatelské jméno bylo změněno a nakonec váš e-mail byl změněn.“ Ve finále ztratil nad svým instagramovým účtem kontrolu. „Často se stává, že někdo napadá nechráněné routery (zařízení, které se používá k vytvoření a řízení lokální počítačové sítě). A může se to stát člověku, co má tisíc followerů (fanoušků), stejně jako tomu, kdo jich má 300 tisíc,“ upozornil Král.

Padla taky zmínka o zveřejňování fotografií. Po každé fotce, byť byla uvedena v soukromé konverzaci a pak byla smazaná, zůstává v internetovém prostoru stopa. Může se k ní dostat někdo se špatnými úmysly. „Je fakt, že dnes už jste na sociálních sítích natolik technicky zběhlí, že jste na tom mnohdy lépe než rodiče. Takže pokud můžete, poraďte jim se zabezpečením,“ řekl Král.

Přednášku pozorně sledoval i osmák René Szabo. „Jirka Král má můj respekt, když byl youtuber, sledoval jsem ho, byl nejlepší. Je fakt, že třeba mamce doma radím, jak si zabezpečovat věci na Facebooku,“ poznamenal.

Král se se školáky ještě vyfotil a podepsal jim kartičky. A už frčel do další školy. Akce měla jednoznačně úspěch.