Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropa pomohla Okříškám. Zaplatila novou kanalizaci

Okříšky - V okříšském potoku poteče po desítkách let zase čistá voda. V rámci rozsáhlé stavební akce radnice opraví a rozšíří kanalizační řad. Všechny splašky budou teď proudit do čistírny odpadních vod. Ta nyní nebude zbytečně přetěžovaná dešťovými vodami. Na stavbu za 46 milionů korun přispěla městysu 25 miliony Evropská unie.

6.6.2009
SDÍLEJ:

V Okříškách se vymění nebo nově postaví celkem přes tři kilometry potrubí. Obyvatelé městyse tak budou mít možná na deset let pokoj. Další části kanalizace se budou měnit až v budoucnu .Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Splníme stoprocentně požadavek Evropské unie na čištění odpadních vod. Všechny splaškové vody půjdou nyní na čistírnu,“ pochlubil se starosta Okříšek Josef Kula. Původní kanalizace v Okříškách byla jednotná, to znamená, že splaškové i dešťové vody tekly do jedné roury. Teď se proto položí dvě potrubí. Napojí se také budovy, které na kanalizaci nebyly do současnosti napojeny vůbec. Dešťová voda, která dosud zbytečně přetěžuje čistírnu odpadních vod, půjde nyní do vodotečí.


Bakterie požadují špínu


Okříšskému potoku rekonstrukce kanalizace rozhodně prospěje. „S každou novou kanalizací, kdy je splašková oddělená od dešťové, jsou povrchové vody čistší,“ řekla Jana Kristková, vodařka z městského úřadu v Třebíči. Mechanicko-biologická čistírna prý funguje nejlépe, když je odpadní voda co nejvíce koncentrovaná.


Podobně jako každá větší stavba, ani rekonstrukce kanalizace v Okříšskách se však neobejde bez komplikací. Dosavadní potrubí, které pochází z období první republiky, se při kontaktu s technikou rozpadá. Beton je úplně strávený. „Tím, že stávající síť je už historická, tak při každém doteku se rozpadá.

Děláme novou kanalizaci, a tu která ještě bude složit, musíme zabezpečit. Původní betonové roury se rozpadají, už jen když se ně podíváte,“ popsal stav starých rour František Šmrha, který zabezpečuje technický dozor.


Rekonstrukce a rozšíření kanalizačního řadu v Okříškách bude probíhat do srpna tohoto roku.

Autor: Ivan Přibík

6.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení