O slovo se prostě hlásí chřipka. Jak je tomu v těchto dnech na Třebíčsku?
„Zatím mohu říct, že situace je relativně dobrá. Podle údajů z minulého týdne máme na 100 tisíc obyvatel v třebíčském okrese hlášeno 1109 nemocných. Přitom jako epidemický práh vnímáme hranici od dvou tisíc nakažených. Podle toho, co mi lékaři říkají tento týden, nijak výrazněji se situace nehorší,“ informovala hygienička Hana Pavlasová.


Její slova potvrdila sestra Gerta Nováková z ordinace třebíčského praktického lékaře Stanislava Mezlíka: „S chřipkou nám sem zatím lidé nechodí.“
Hygienička Pavlasová doporučuje nechat se ještě očkovat, doba je stále vhodná. Ovšem, jak říká, protilátky se tvoří 14 dní, proto jisté riziko, že i při vakcinaci člověk chřipku dostane, nadále existuje.


Na Vysočině je momentálně nejhorší situace na Havlíčkobrodsku, kde je na 100 tisíc obyvatel 1345 nemocných, přičemž byl zaznamenán 24 procentní mezitýdenní nárůst pacientů v tomto okrese. Naopak nejlépe je na tom Pelhřimovsko.


Vysočina je na tom nejlépe v republice


Před pár týdny veřejnost znepokojovala žloutenka. I ta je na Třebíčsku pod kontrolou. Jeden případ lékaři zjistili v srpnu, dva v září a v rámci rodiny ji pak získal ještě jeden člověk v listopadu.


S tuberkulózou je to podobné. „Letos jsme na Třebíčsku zaznamenali dva případy, v současnosti se tato choroba možná prokáže u jedné ženy. To je bráno jako příznivá situace,“ sdělil primář plicního oddělení třebíčské nemocnice Vladimír Hanák.


Jeho slova doplnil kolega na stejném postu v jihlavské nemocnici Tomáš Snížek: „Vysočina je na tom z celé republiky momentálně nejlépe. Ročně objevíme čtyři až šest nových případů na 100 tisíc obyvatel. Pro porovnání – český průměr je osm až devět tuberkulózních pacientů na 100 tisíc obyvatel.“


Podle primáře Hanáka je podíl cizinců mezi pacienty s tuberkulózou v Česku asi 15 procentní, v zahraničí však bývá mnohem vyšší.