Informace o možné neshodě na jednom z potrubí na sekundární straně parogenerátoru vyplynuly z rozsáhlých kontrol na druhém bloku, které jsou nedílnou součástí právě probíhající odstávky druhého bloku. V souladu s nastaveným systémem teď energetici preventivně zkontrolují stejné části technologie i na zbývajících blocích.

„Nový způsob ultrazvukové kontroly pro diagnostiku, který je daleko citlivější než dosud užívané metody, během odstávky přesně splnil svůj účel a správně zafungoval. Nově nastavené mechanismy pracují, jak mají,“ řekl ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V kategorii nejlepší webová stránka obce se Myslibořice umístily na třetím místě v zemi. Současně získaly i zvláštní cenu Jana Savického za nejlépe zvládnuté povinné informace.
Webové stránky obce Myslibořice patří k nejlepším v zemi

V Dukovanech i Temelíně změnil management přístup ke kontrolním činnostem. Nyní výrazně víc práce provádí sám provozovatel, případně dceřiná společnost ÚJV Řež. Elektrárny zároveň používají nejmodernější diagnostické metody. „V souladu s konzervativním přístupem jsme se rozhodli, že kontroly nebudeme odkládat a ověříme stav na dalších blocích, abychom vyloučili riziko podobných nálezů,“ upřesnil Zronek.

Energetici budou muset krátkodobě přerušit výrobu. „Je to nutné pro bezpečné provedení prací. Samozřejmě je chceme zvládnout co nejefektivněji, ale nejvyšší prioritou je pro nás kvalita a bezpečnost. V jaderné energetice je tento přístup standardní,“ vysvětlil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Michal Žák
Jaké bude počasí? Třebíčský rodák Michal Žák odpoví