Takový aspirant na titul smolař roku totiž uvízl v distribuční oblasti akciové společnosti E.ON Energie, která pro příští rok vyhlásila zdražení pro běžný lid o 16,5 procenta oproti letošku. Firmám dokonce přijde účet mastnější o 18 procent. Ze tří distributorů v Česku nejvíc.

Na Třebíčsku je zmíněný fakt docela do očí bijící, protože tu stojí dukovanský atomový kolos, jenž dokáže vyrábět na české poměry nejlevnější elektřinu a lidi tu mají do kapsy hluboko. Jenže ten patří ČEZu, kdežto distribuci má pod palcem E.ON.

„Zdražování elektřiny mi vadí. Používám ji na ohřev vody a dětem přitápím v dětském pokojíku akumulačkami, ale změnit to nemůžu. Ceny paliv sleduji, ale zdražují se i tuhá paliva jako je uhlí a dřevo, prostě zaplatím o 16 procent víc,“ říká majitel rodinného domku Milan Kremláček, který bydlí nedaleko centra Třebíče.

A jaké má E.ON vysvětlení? Ústy svého mluvčího Vladimíra Váchy elegantně vzkazuje: „Nejpodstatnějším důvodem celkového růstu ceny elektřiny pro zákazníky je značně se zvyšující nákupní cena na energetických burzách. Cenu na burze určuje nabídka a poptávka. Vzestup cen na pražské a lipské energetické burze dosáhl meziročně asi 40 procent.“

Prudký pád cen

Elektřina na příští rok se na pražské burze nakupovala do září tohoto roku, kdy byly ceny na maximu, nyní ale nastalo období nebývalého propadu.

„Podle našeho názoru jsme na konci období zvyšování cen elektrické energie. Předpokládáme, že v roce 2010 bude cena elektřiny stagnovat nebo dokonce klesat. Tomu nasvědčuje i výrazný pokles ceny silové elektřiny na energetické burze, ke kterému došlo v posledních týdnech,“ uvedl mluvčí ministerstva obchodu a průmyslu Tomáš Bartovský.

Lze ještě něco změnit? Můžou obyčejní lidé očekávat zvrat v událostech, třeba že zaplatí míň horentní sumy za odběr proudu? Asi ne.

Podle platné energetické legislativy nemá vláda žádné nástroje, kterými by mohla vstupovat do tvorby ceny elektrické energie. Nemůže nařídit Energetickému regulačnímu úřadu, aby změnil nebo zrušil rozhodnutí o zvýšení regulované části ceny elektřiny.

Další jednání

„Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman bude 12. prosince jednat se zástupci energetických společností ČEZ, E.ON a Pražská energetika. Jednání se zúčastní také představitelé Energetického regulačního úřadu, Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory. Tématem bude vývoj cen energií po roce 2009 a možnosti, jak mohou především malé a střední firmy ovlivnit cenu odebírané energie,“ předeslal mluvčí Tomáš Bartovský.

Pro info: Cena energie se skládá ze dvou složek – regulované a neregulované (tzv. silová elekřina, tedy ta, která se reálně vyrábí v elektrárnách). Energetický regulační úřad má vliv pouze na výši regulované části (poplatky za transport, sítě, přenosovou kapacitu apod.). Cena silové elektřiny vzniká transparentním způsobem na energetické burze.