Nové zařízení pro skladování paliva se v současnosti instaluje v Jaderné elektrárně Dukovany. Ta dosud fungovala se zásobou paliva na tři roky provozu všech svých výrobních bloků. Díky novým zásobníkům se provozuschopnost elektrárny prodlouží na pět let.

Hlavním důvodem pro zvyšování zásob v elektrárně je energetická bezpečnost Česka. “Zásoby paliva v jaderných elektrárnách, které jsou pro Českou republiku klíčové bezemisní zdroje, jsme začali zvyšovat už na konci minulého desetiletí. Důležitost tohoto kroku se potvrdila v loňském roce, kdy se Evropa ocitla v energetické krizi po vojenském ataku ze strany Ruska na Ukrajině,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Při cvičení musejí všichni zaměstnanci elektrárny do krytů. Foto: poskytla JE Dukovany
Všichni musí do krytu. Siréna tam zažene pracovníky Jaderné elektrárny Dukovany

Nové skladovací prostory se v současnosti montují v druhém dvojbloku dukovanské elektrárny. Zásobník technici postupně sestavují stavebnicovým způsobem. Stejné zařízení následně instalují také ve skladu čerstvého paliva prvního výrobního dvojbloku. Plnit palivem by se nové zásobníky měly ještě v letošním roce.