V nejbližších měsících a letech půjde o investice v řádu miliard korun. „Mezi finančně i organizačně nejnáročnější opatření patří výstavba ventilátorových věží, zodolnění bezpečnostně významných objektů, zajištění alternativního napájení dieselgenerátorů nebo instalace čerpadla, které by v případě nouze dodávalo vodu do parogenerátoru," vyjmenoval mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Na dieselgenerátorech, které by vyráběly elektřinu v případě, že by Dukovany postihl tak zvaný blackout, se pracuje právě dnes. „Uskuteční se zavezení prvního z více než jednoho tisíce kubíků betonu, které budou nality do základové desky prvního ze dvou stanovišť dieselgenerátoru," doplnil Spilka. Elektrárna pořídí dva takové záložní zdroje, každý bude mít výkon 3,2 megawattu. Oba budou mít stanoviště, která ustojí zemětřesení o síle až šesti stupňů Richterovy škály.

Na podobné odolnosti se pracuje i u dalších hlavních budov elektrárenského komplexu. Podle seismoložky Jany Pazdírkové z brněnského Ústavu fyziky Země je ale jejich odolnost na vysoké úrovni už od zahájení provozu. „Na doporučení expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii probíhá v současné době zodolňování některých komponent na ještě vyšší hodnotu kmitání, aby splňovaly nejnovější platné standardy," vysvětlila.

Nejen doporučení odborníků, ale i havárie zpřísňují bezpečnostní limity. „Naposledy to byly události v japonské Fukušimě před třemi lety," podotkl mluvčí JE Dukovany.

Životnost končí za rok

Životnost hlavních částí atomové elektrárny končí už příští rok. O udělení licence k provozu po dalších deset let ještě není rozhodnuto. „Elektrárna je v současné době ve výborném stavu," ujišťoval Petr Spilka.

„V roce 2015 končí projektová životnost, po kterou výrobce přebírá garance za své výrobky. U nás to bylo třicet let, u karoserie automobilu je to třeba pět let. Neznamená to ale, že po těch pěti letech by to auto bylo na odpis. To stejné platí i o elektrárně," mínil.

Na prodloužení provozu elektrárny se podle Spilky usilovně pracuje už nejméně osmým rokem. „Fakticky jsme stav elektrárny k roku 2015 začali mapovat v roce 2006. Zjišťujeme, co všechno pro prodloužení licence potřebujeme, a následně to naplňujeme," řekl s tím že nejzazší termín pro to je závěr příštího roku.

Elektrárna se na své čtyři jaderné bloky bude postupně snažit získat prodloužení licence do roku 2025 i 2035. Do té doby by mělo být jasněji i o výstavbě nového pátého bloku. Při své nedávné návštěvě to připomněl i předseda vlády Bohuslav Sobotka.

„V období 2030 až 2040 bychom měli být připraveni na výstavbu nového bloku. Rozhodnutí by mělo padnout v horizontu několika příštích let. Přitom chceme jednat také s našimi sousedy v zahraničí, abychom pro to připravili co nejlepší prostředí," doplnil.