Mezi ty zřejmě nejneočekávanější patřili úhoři, kterým se velmi dařilo pod chladicími věžemi ve východní části elektrárenského areálu. „Vysvětlujeme si to tak, že tam byli nasáti už v podobě jiker nebo malých úhořů z Dalešické přehrady," poznamenal mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

Voda pro chlazení elektrárenského zařízení není nijak chemicky upravována a zřejmě i díky její teplotě se úhořům pod věžemi dařilo natolik, že někteří dorostli do délky více než jeden metr.

„Teplota vody se tam po celý rok pohybuje mezi 12 a 25 stupni, neustále proudí a je neustále okysličována, protože padá seshora," vysvětlil Jiří Bezděk. „Také potravy, třeba slimáků, tam měli úhoři zřejmě dostatek," dodal.

V areálu elektrárny žije už delší čas několik zajíců a holubů, jeden čas tam pobývala také liška. V retenční nádrži blízké elektrárně se zase daří bobrům. „Občas tam shodí nějaký strom, který poškodí plot kolem nádrže," poznamenal dukovanský mluvčí.

POŠTOLKY A SOKOLI

Před více než rokem začali pracovníci elektrárny do areálu lákat sokoly stěhovavé a na chladicí věže do výšky 120 metrů umístili hnízdicí budky. „Zatím se tam usadily poštolky, ale podle ochránců přírody je to dobré znamení a v budoucnu by mohli budky obsadit právě sokoli," řekl Bezděk.

Prvními návštěvníky letošního roku ze zvířecí říše bylo v jaderné elektrárně pět netopýrů. „Ti byli 2. ledna po odchytu předáni do odborné péče," doplnil mluvčí elektrárny.