Infocentrem Jaderné elektrárny Dukovany si prošlo od roku 1994 přesně 680 720 návštěvníků. Dlouhodobý zájem o komentované prohlídky je především z řad studentů základních, středních a vysokých škol, kteří tvoří osmdesát procent všech návštěvníků. Víkendy a prázdniny naopak patří rodinám a zájmovým skupinám. Provoz infocenter Dukovany a Dalešice zajišťuje pět odborně proškolených průvodkyň, které jen v loňském roce provedly přes 48 tisíc návštěvníků. „Mezi návštěvníky jsou velmi vyhledávané speciální akce s možností vstupu do prostor elektráren, jako například 24 hodin otevřených dveří, noční prohlídky, víkendové exkurze a podobně,“ upřesnila Dana Janovská, jedna z průvodkyň infocentra.

V uplynulém roce energetici pro návštěvníky pořídili novou mlžnou komoru, která svými parametry patří k nejmodernějším v Evropě a dále několik interaktivních modelů, vztahujících se právě k výrobě a spotřebě elektrické energie. Jedná se například o model energetického mixu, na kterém si zájemci mohou vyzkoušet pokrytí spotřeby elektrické energie ze zdrojů, které máme v České republice k dispozici. Na další překvapení se mohou návštěvníci těšit i v letošním roce. Právě v těchto dnech technici kompletují takzvanou barevnou ulici, v rámci které dojde k oživení modelu výrobního bloku, rozpohybování modelu reaktoru a výměny paliva, a instalují zážitkovou část modelu reaktoru, který je vytvořen v poměru 1:1 ke skutečnému.

Elektrárnu ročně navštíví také stovky zájemců o jadernou energetiku ze zahraničí. V roce 2018 jich bylo 762. „Nejvíce zahraničních návštěvníků k nám přijíždí ze sousedních zemí jako Polsko, Rakousko, Německo i Slovensko. Zavítali k nám ale také hosté z Malajsie, Koreji, Brazílie, Íránu, Indie nebo Číny,“ vyjmenoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Největšími akcemi loňského roku byl Energyfest, pořádaný u příležitosti 40. výročí vodního díla Dalešice a Letní kino pod chladicími věžemi, na které se mohou milovníci letních filmových projekcí těšit i v tomto roce.

V rámci Infocentra je také v letošním roce pro návštěvníky připravena celá řada speciálních prohlídek. Ty nejbližší začínají již první únorovou sobotu.

Podívat se do jaderné elektrárny lze i z pohodlí domova na virtuální prohlídce.