Cvičili v takzvaném ohňovém kontejneru, ve kterém se s použitím dýchací techniky a kompletního zásahového vybavení procvičuje taktika spolupráce čtyřčlenných družstev při práci s proudnicí při hašení kancelářských a bytových objektů. Praktickému nácviku předchází teoretické školení s aplikováním poznatků z celého světa, které je zaměřené na bezpečnostní postupy pro dodržení ochrany zdraví zasahujících hasičů a na vznik možných krizových situací.

Při praktické části jsou přímo v kontejneru přítomni dva instruktoři, kteří následně provádí vyhodnocení zásahu. Jednotlivá stanoviště, která hasiči postupně prochází a mezi kterými musí překonávat různé překážky jako vylamování dveří v zakouřeném prostředí s teplotou až 600 °C, jsou postaveny v pořadí hořící schody, následuje simulace hořící kanceláře a kuchyňky s olejem, obytná část s postelí a nakonec hořící stěna s rolujícími se plameny pod stropem. Instruktoři výcvik v průběhu ztěžují simulací zpětného požáru na přístupových trasách, které si hasiči po celou dobu musí hlídat, aby se nedostali do situace, že se nemohou dostat zpátky. Celý průchod trvá 10 až 20 minut. Tento výcvikový scénář absolvuje každý hasič v jeden den několikrát.

Speciální ohňový kontejner určený pro výcvik profesionálních i dobrovolných hasičů přijel až z Německa. „O výcvik v kontejneru je obecně velký zájem a musíme ho objednávat už 1,5 roku předem,“ zmínil specialista David Staněk. Jeden den výcviku vyjde zhruba na 85 tisíc korun.

Hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany v letošním roce zasahovali v okolí elektrárny už sedmnáctkrát. „K nejčastějším patří zásahy u dopravních nehod, které jsou bohužel v blízkém okolí časté. Hasiči se tak musí velmi rychle rozhodovat, rozdělit nasazené síly a prostředky a první minuty pracuji ve velkém psychickém, ale i fyzickém vypětí,“ řekl velitel dukovanských hasičů Tomáš Richter.