To bude návštěvníkům přibližovat možnosti využívání jednotlivých zdrojů energie a mapovat cestu člověka za získáváním tepla a elektřiny od dávné historie až po nejmodernější technologie. „Expozice se bude týkat všeho okolo přírodních zdrojů energie, tedy získaných z vody, vzduchu, země a ohně. Exponáty budou sloužit jako praktická ukázka a všechno bude plně interaktivní," představuje centrum Martin Janík z občanského sdružení Ekobioenergo, které bude Alternátor provozovat.

Alternátor, který bude vycházet z moderního konceptu různých světových science center, by měl otevřít své brány příští rok na podzim. Už nyní se na něm ale pilně pracuje. „Máme vydané stavební povolení, připravuje se zadávací a realizační dokumentace. Předpokládáme, že s rekonstrukcí objektu by se mělo začít někdy v dubnu," říká Janík. Kromě samotné rekonstrukce již také vzniká plán expozice, konkrétní podobu brzy začnou získávat i exponáty, které se v muzeu objeví.

Ekotechnické centrum bude zaměřené především na mládež. „Cílovou skupina budou školní exkurze z České republiky i ze zahraničí. V době, kdy školy jezdit nebudou, tedy odpoledne a o víkendech, se zaměříme na rodiny s dětmi," upřesňuje Martin Janík.

Bývalá kotelna musí před tím, než návštěvníky přivítá, projít rozsáhlou rekonstrukcí. Její záchrana je neméně důležitou částí celého projektu. „Naším cílem je nejen vzdělávat a pobavit návštěvníky, ale také vdechnout život prostorám bývalé kotelny v TřebíčiBorovině. Její surově technické prostředí ze 60. let a železné konstrukce naprosto ctí industriální charakter," zmínil Richard Horký, předseda sdružení Ekobioenergo. Zrekonstruovaná kotelna ale nebude patřit pouze interaktivnímu centru. Tomu bude vyhrazena východní větší část, zbytek bude patřit Domu dětí a mládeže. „Budou to dvě na sobě nezávislé části, které se akorát podělí o budovu," vysvětluje Martin Janík rozdělení budovy.

Bez festivalů

Nové tváře se za rok nedočká pouze kotelna, naplánováno je toho v Borovině mnohem více. „Příští rok bude v areálu velmi živo. Kromě vniku muzea a domu dětí jsou v plánu další rozsáhlé opravy. Bude se pracovat na veřejném prostranství, zrekonstruuje se několik budov, včetně krčku, který propojuje obě Baťovy výrobní budovy. Dokončit by se také měla oprava vstupní brány," popisuje Janík.

Daní za intenzivní úpravy areálu bude, že se zde nebudou moci konat nejrůznější kulturní akce. Práce vystaví červenou koncertům, konat se pravděpodobně nebude ani oblíbené Osvobození. „Předpokládáme, že stavební práce budou v takovém rozsahu, že pro žádné venkovní kulturní aktivity zkrátka nebude prostor, přemýšlíme maximálně o dnu dětí v některém z interiérů. S určitostí však můžu říct, že žádný festival v borovinském areálu příští rok nebude," vzkazuje Janík.

TADEÁŠ MAHEL