Trpělivost budou ode dneška potřebovat zejména Bohušičtí a všichni, kdo tam budou mířit.


Víska nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou má v havarijním stavu most přes říčku Rokytku pod Bohušickým rybníkem, proběhne jeho důkladná rekonstrukce.
Cesta třeba do Moravských Budějovic tak povede jedině přes tři a půl kilometru vzdálené Jaroměřice.


„Bude se muset jezdit prostě tudy. Firma Colas, jež stavbu provede, má termín dokončení za dva měsíce,“ informoval starosta Bohušic František Plocek.
Při rekonstrukci zůstanou pouze sloupy mostu, vše ostatní bude nakonec úplně nové.


Přes most se chodí spojkou k hlavní silnici II/360 na autobusovou zastávku. Naštěstí vede pěší stezka po hrázi rybníka, místo stavebních prací tedy bude možné obejít.


„Ranní spoj, co lidi vozí brzy do práce, zůstane zachován, též ten pozdější, jenž slouží zejména důchodcům, kteří jezdí k doktorovi,“ uvedl starosta Plocek.


Druhý most, který už nevyhovuje a je potřeba jej nahradit novým, se nachází ve Starči.


Je to naštěstí jen malý mostek ve směru na Kracovice.


„Začneme jej spravovat od pondělka 4. srpna, potrvá nám to měsíc a půl,“ objasnil Martin Matuška z firmy PSVS, zhotovitele stavebních prací.


I tady bude kromě sloupů most kompletně nový, půjde o ocelovou konstrukci.


Odjížďka povede o deset metrů dál, tady si naštěstí řidiči moc nezajedou.


Kde ještě velmi stojí o nové přemostění a doufají, že se letos začne stavět, jsou lidé z Číchova. Tady jim lávku přes řeku Jihlavu odnesla poslední velká voda před dvěma lety. Zatím mají kovový most vypůjčený do dubna 2009 ze Správy státních hmotných rezerv. „Už čekáme jen na stavební povolení a peníze z fondů. Do konce srpna nám buď přidělí dotaci, nebo budeme mít smůlu, to se uvidí, jak úředníci rozhodnou,“ popsal situaci v Číchově starosta Richard Pek. A dodal, že pokud půjde vše ideálně, mohlo by se ještě letos začít stavět s tím, že hotovo by bylo příští rok zjara.