Nikdo nebyl zraněn a do okolí nemohla uniknout žádná radioaktivita, protože požár vznikl v nejaderné části, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Nehodu zřejmě způsobila nedbalost pracovníků dodavatelské firmy nebo špatná koordinace jejich práce. Vzniklá škoda, kterou způsobil především zásah práškovým hasicím přístrojem, se odhaduje na 90.000 korun. Každou mimořádnou událost je elektrárna povinna hlásit Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost a hasičům. "I takové malé hašení je kvalifikováno jako požár," uvedl Spilka.

Požár vznikl ve 12:30 při zabrušování stojanů pro nové prvky systému měření a regulace. Ručním hasicím přístrojem ho uhasili pracovníci elektrárny, kteří byli na kontrolní obchůzce. Pak na místo přijeli hasiči. Škoda vznikla hlavně na gumovém těsnění pro ventily, které bylo uloženo v krabici. Nedá se použít, protože do něj vnikl hasicí prášek, uvedl mluvčí. Komise, která se bude událostí zabývat, se sejde během dnešního odpoledne.

Podobná událost se v Dukovanech stala naposled asi před pěti lety, kdy hořel televizní kabel. Blok číslo jedna je mimo provoz od 7. září, jeho odstávka potrvá 57 dní. Během ní bude kromě výměny části jaderného paliva také prověřena tlaková nádoba reaktoru a část starších zařízení bude nahrazena novými výkonnějšími typy. Zbývající tři výrobní bloky mají stoprocentní výkon.