„Dosavadnímu nájemníkovi jsme vypověděli nájemní smlouvu. I Přesto, že jsme jej vykázali, měl tam ještě půl roku svoje věci,“ naznačil dukovanský starosta Miroslav Křišťál komplikace, které obec musela řešit s neplatícím nájemníkem.

Část vybavení po předchozím nájemci obec odkoupila. „Šlo o zařízení restaurace a například kusy starožitného nábytku a lustry,“ popsal. Podle starosty nyní obci patří objekt zámku včetně vnitřního vybavení. Konečně tak bude moci obec realizovat další plány, které plynou ze zhruba osm let zpracované studie na rekonstrukci historického objektu.

„Chtěli bychom, aby v zámku fungovala restaurace, kde se bude dobře vařit a byla tam dobrá pivnice a penzion,“ vyjmenoval Křišťál záměry.
Počítá s tím, že muzeum Pohádková země, dosud umístěné ve východním křídle zámku, bude fungovat i nadále.

Stejně tak by mohly být velké prostory zámku využity pro kulturní účely, svatby a oslavy. Případní turisté se zájmem o projížďky v místním jezdeckém oddílu či cykloturistiku by měli kde v Dukovanech na noc složit hlavu.

Výběrové řízení vyhlásí už v lednu

Provozovatelem restaurace s pivnicí a penzionem by nebyla obec. Ta hodlá celé zámecké stavení pronajmout. „Od prvního dubna už bychom tam chtěli mít nového nájemce. Nyní se zpracovávají podmínky pro výběrové řízení. Vyhlášeno bude do konce ledna,“ zmínil starosta.

Doufá, že se tím obci podaří zajistit nájemce, který bude pro ni silným a především solventním partnerem a bude jí nápomocen při zajišťování dotací na zvelebení zámku. „Zámek leží ladem, takhle by byl alespoň využitý,“ souhlasila se záměrem obce vychovatelka Ludmila Břínková z Dukovan.

Část zámku byla rekonstruována už v předchozích letech. Letos by se podle starosty mohlo začít s rekonstrukcí prostor západního křídla zámku (blíže k obecnímu úřadu).

„Vznikne tam na pětadvacet lůžek. Financovat to bude obec ze svého. Každý rok za účelem postupné rekonstrukce zámku z rozpočtu vyčleníme určitou část peněz. Vidím to tak na deset patnáct let,“ tvrdil Miroslav Křišťál. Celkové odhadované investice na realizaci se přitom pohybují až kolem osmdesáti milionů korun.

K zámku přiléhá i půvabný anglický park, který předmětem nájmu nebude. Je častým místem dostaveníček místních a jsou zde pořádány rozličné akce. „Pro park chystáme letos projekt na kompletní revitalizaci,“ doplnil starosta Dukovan.