První pracovní skupina by se kvůli nastavení časového harmonogramu mohla sejít v prvním pololetí příštího roku.

Nový reaktor by podle energetické koncepce ministerstva průmyslu a obchodu měl v Dukovanech začít fungovat kolem roku 2035. „Do té doby by měly zůstat v provozu nynější čtyři jaderné bloky," řekl v tomto týdnu na návštěvě elektrárny ministr průmyslu Martin Kuba.

Dukovanská jaderná elektrárna je v provozu sedmadvacet let, provozuje ji firma ČEZ. „Stát jako hlavní akcionář ČEZu bude trvat na tom, aby tyto procesy takto nastaly," vysvětlil v Dukovanech ministr Kuba.

Podle jeho odhadu by stavba nového dukovanského bloku měla začít někdy kolem roku 2030, předcházet jí ale budou letité přípravy a projednávání.

Regionální politici volají po udržení Jaderné elektrárny Dukovany v chodu několik let. Jejím uzavřením by tento hospodářsky slabý region přišel o víc než tisícovku pracovních míst. „Je potřeba mít nějakou perspektivu a my jsme ji dneska slyšeli," řekl náměšťský starosta Vladimír Měrka. Na jednání s ministrem zastupoval sto dvacet obcí z okolí elektrárny sdružených do Energoregionu 2020.

Ředitel českých jaderných elektráren Miloš Štěpanovský předpokládá, že v Dukovanech vznikne velký blok s výkonem, který zhruba nahradí kapacitu současných atomových bloků.