Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dukovany nejsou bezchybné

Dukovany - Je to skoro rok, co svět oblétly obrázky zemětřesením zničené části Japonska, nejvíc asi v paměti utkvěla destrukce fukušimské jaderné elektrárny. Tak trochu symbolicky spustila řetězovou reakci diskusí a kontrol jaderných zařízení v Evropě.

8.2.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Josef Němec

Lidi se oprávněně zajímají a ptají je atomová elektrárna, kterou máme na dohled, bezpečná? Za jakých okolností by ta naše obstála a na co už připravená není?

Dukovanská i temelínská elektrárna za loňský rok prošly „českou částí“ zátěžových testů, tedy hloubkových kontrol, jejichž kritéria stanovil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Tato část ještě projde oponenturou mezinárodní mise, která se uskuteční v první polovině roku.

Konkrétně v Dukovanech státní dozor nenašel hrubé nedostatky a stav, který by bylo nutné neprodleně řešit. Ovšem určitá rizika kontroly v Dukovanech objevily a pojmenovaly.

Potíže by mohly nastat při opravdu extrémním a pro oblast netypickém větru. Je taky dobré se lépe připravit na možnost, kdy by areál zaplavily přívalové deště. Pro chod elektrárny je zásadní střídání směn, dopravní dostupnost a komunikační systémy. Stress testy varují, že i toto je slabé místo, které by bylo dobré logisticky vylepšit.

„Česká část zátěžových testů z pera SÚJB mi leží na stole a mám ji prostudovanou. Je to přínosný materiál, protože je syrový, neosekaný, nepřikrášlený, a proto má pro mě vypovídací hodnotu. Respektuji sice slova odborníků přímo z elektrárny, ale samozřejmě chci znát názor lidí z SÚJB, jaderných fyziků a taky odborníků ze zahraničí,“ konstatoval starosta Náměště nad Oslavou a předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka.

Energoregion je dobrovolné sdružení obcí ve dvacetikilometrovém okruhu okolo elektrárny, žije tu 100 tisíc lidí, kterých by se případná havárie a únik radiace dotkly nejdřív.

Co Měrku zaujalo ve zprávě asi nejvíc? Rád by měl důkladnější informace o tom, jaké škody může v elektrárně napáchat extrémní vítr. Zajímá ho, jaká je technologická „pojistka“, že se nepřeruší jímání vody z řeky Jihlavy, tolik důležité pro chlazení reaktorů.

„To jsou důležité otázky, na které budu chtít znát odpovědi bavíme se přitom o absolutně největších a těžko představitelných extrémech, které se stanou jednou za 10 tisíc let. Elektrárna je už teď projektovaná na extrémy a těm podle výsledků důkladných kontrol nejen z loňska, ale i těch nezávislých mezinárodních z let minulých, odolá, což mě uklidňuje,“ upozornil Měrka.

Jaká zlepšení zpráva ještě navrhuje? Například by nebylo od věci pořídit pro každý ze čtyř dukovanských bloků mobilní dieselgenerátor, zlepšit nouzové napájení telefonních ústředen, zodolnit budovy hasičů vůči zemětřesení. Je taky nutné doplnit postupy, jak elektrárnu řídit při zemětřesení, extrémním počasí a podobně. Jaká je reakce provozovatele, polostátní společnosti ČEZ? „Stress testy neodhalily nic, co bychom nevěděli. Od zahájení provozu v roce 1985 už jsme průběžně investovali do bezpečnosti 12 miliard korun, řadu vylepšení dokončujeme,“ informoval mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka. Podle jeho slov mezi ně patří zodolnění důležitých zařízení proti zemětřesení dosud nadprojektových parametrů a proti dalším extrémním vlivům. ČEZ plánuje také zvýšení počtu rekombinátorů (likvidátorů) vodíku, který se při těžkých haváriích vyvíjí. „Vytvořili jsme alternativní napájení parogenerátorů vodou pomocí hasičské mobilní techniky, zvažujeme i mobilní elektroagregáty a techniku pro odklízení trosek po zemětřesení,“ doplnil Spilka.

Co jsou zátěžové testy

- Dne 13.5.2011 se Vysoká skupina pro jadernou bezpečnost a Evropská komise dohodly, že provozovatelé jaderných elektráren v členskýchzemích EU budou vyzváni, aby provedli hodnocení odolnosti svých zařízení vůči externím vlivům. Ihned měla začít hodnocení rizik vyvolaných přírodními jevy, která provedou provozovatelé jaderných elektráren pod dohledem národních orgánů dozoru.

Testy odpovídají na tyto otázky: Nemůže být bezpečnost našich jaderných elektráren ovlivněna chybami v projektu či umístění? Jsou dostatečně odolné vůči extrémním přírodním událostem (zemětřesení, záplavy…), a to i takovým, které se za dobu provádění záznamů na našem území nevyskytly, ale teoreticky se vyskytnout můžou? Jaké jsou jejich rezervy do maximální myslitelné havárie vynucené i kombinacemi nepříznivých událostí? Existují rozumně aplikovatelná opatření (technická a organizační) pro zvýšení těchto rezerv bezpečnosti vůči maximální myslitelné havárii?

- Při hodnocení se nebere ohled na jakkoli nízkou pravděpodobnost výskytu události, hledá se pro případ extrémních přírodních událostí naprosto nejhorší scénář podle hesla „cokoli je fyzikálně možné, může se stát“.

Autor: Hana Jakubcová

8.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třebíči lidé zájem o volby měli. Například do volebního okrsku číslo 18 voliči v sobotu přicházeli stejným tempem jako v pátek, kdy odvolilo 43 procent oprávněných voličů.
3

V Třebíči zájem o volby trvá

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení