Hlavním cílem uzavřeného partnerství je sdílení zkušeností a spolupráce v oblasti průmyslu, kultury, vzdělání, cestovního ruchu a sportu. V rámci partnerství budou probíhat oficiální návštěvy, pracovní setkání, společné akce a výstavy.

Za Dukovany se pod memorandum podepsal starosta Miroslav Křišťál a za Poljarnyje Zori primátor Maxim Puchov.

„Těšíme se na rozvoj naší spolupráce v rozličných oblastech. Naše obce řeší podobné problémy, a proto jsme se rozhodli navázat partnerství a těžit ze sdílení zkušeností,“ uvedl Miroslav Křišťál.

„Podpis memoranda o partnerství s obcí Dukovany považujeme za velmi významnou událost. Naší představou je vzájemně sdílet zkušenosti s tím, jak jaderné elektrárny spolupracují s obcemi, které leží v jejich okolí, a jak se obyvatelstvo staví k jaderné energetice. Například v Rusku působí asociace regionů, kde jsou umístěny jaderné elektrárny, a v Česku existuje podobná organizace. Chtěli bychom, aby tyto dvě organizace spolupracovaly a dělily se o zkušenosti,“ řekl Maxim Puchov.

Město Poljarnyje Zori má 14 tisíc obyvatel a leží za severním polárním kruhem. Vzniklo v roce 1968 jako sídlo dělníků pracujících na výstavbě Kolské jaderné elektrárny. Město se rozkládá v panenské severské přírodě na břehu průzračného jezera Imandra, které je největší vodní plochou na Kolském poloostrově a vyznačuje se hojností ryb. Deset kilometrů od města leží lyžařské středisko Salma, kde se konají soutěže v lyžování a kde proběhlo několik ročníků mistrovství Ruska v lyžování.

Život ve městě je s jadernou elektrárnou do velké míry spojen dodnes, protože s 2500 zaměstnanci představuje největšího zaměstnavatele v okolí. V Kolské jaderné elektrárně jsou provozovány čtyři bloky typu VVER-440, které každoročně vyrobí přes 10 TWh elektřiny. Starší dvojice bloků byla spuštěna v letech 1973 až 1975 a mladší dva bloky v letech 1982 až 1984, takže jsou podobného stáří jako elektrárna Dukovany. Elektrárna pokrývá zhruba 60 % spotřeby elektřiny v Murmanské oblasti.