Sirény se v jaderné elektrárně rozezní v úterý 26. září. „Všechny přítomné zaměstnance elektrárny i pracovníky dodavatelů čeká nejrozsáhlejší preventivní cvičení letošního roku, které začne spuštěním akustických areálových sirén, svoláním havarijního štábu elektrárny a vyhlášením cvičného ukrytí osob,“ popsal mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Ten dodal, že jde o jedno z deseti plánovaných cvičení letošního roku. „Veřejnost mimo elektrárnu nebude do cvičení zapojena a na zvukové a signalizační projevy nebude třeba reagovat,“ upozornil mluvčí.

Cvičení pomáhají energetikům prověřit funkčnost nastavených postupů a ověřit sehranost v případě řešení mimořádných událostí. Cvičení se koná i ve středu 27. září. „Druhý den cvičení se budou v okolí elektrárny pohybovat mobilní monitorovací skupiny a budou procvičovat sběr vzorků a provádět monitoring radiačních hodnot. Ani na pohyb těchto skupin není třeba reagovat,“ doplnil Bezděk.

V Jaderné elektrárně Dukovany pracuje 1528 zaměstnanců firmy ČEZ a v době odstávek dalších až 1500 zaměstnanců dodavatelských firem, pro které je připraveno celkem sedm krytů.