Výroba v českých jaderných elektrárnách se zvyšuje už druhým rokem po sobě. V předloňském roce to bylo díky rekordní produkci Temelína, loni výrazně pomohly Dukovany, které do sítě dodaly 14,25 terawatthodin, o 20 procent více než v předchozím roce a dosáhly tak šesté nejlepší výroby v historii. Přesto ale ředitel této elektrárny úplně spokojený není.

„Neměli jsme v plánu trhání rekordů, zaměřili jsme se mimo jiné na plnění podmínek vyplývajících z povolení k dalšímu provozu. Rezervy vidím hlavně ve stabilitě výroby. Několik krátkých vložených odstávek jsme sice zvládli dobře, ale i tak chci jejich počet výrazně snížit,“ poznamenal Miloš Štěpanovský.

Stačilo jen o něco chladnější počasí nebo den provozu navíc a české jaderné elektrárny by dosáhly v roce 2018 na magickou hranici výroby ve výši 30 terawatthodin. Ve skutečnosti se ukazatele výroby o půlnoci 31. prosince zastavily na číslici 29,91 terawatthodin. „Překonat plán je samozřejmě úspěch, ale daleko důležitějším parametrem je bezpečnost provozu, ve které neexistují kompromisy. A to chceme a musíme dokladovat každodenním provozem,“ konstatoval ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Do jaderné elektrárny Dukovany investoval ČEZ od jejího spuštění přes 18 miliard korun. Od začátku provozu se technikům podařilo při zachování a posilování bezpečnostních parametrů zvýšit její výkon o 280 MWe.

V prosinci 2017 získala Jaderná elektrárna Dukovany časově neomezené povolení k provozu třetího a čtvrtého výrobního bloku, stejná už měla i pro první a druhý blok. Povolení je ale provázeno řadou podmínek. Platná státní energetická koncepce předpokládá v lokalitě stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků.

Obě české jaderné elektrárny jsou klíčové z pohledu snižování emisí v České republice Zdroje nevypouštějící skleníkové plyny, se loni, v rámci společnosti ČEZ, podílely na produkci elektřiny zhruba 55 procenty. Na počátku devadesátých let to byla jen čtvrtina. V následujících letech ČEZ odstaví v uhelných elektrárnách na 3000 MW, což povede k dalšímu zásadnímu poklesu emisí CO2 a navýšení podílu bezemisních zdrojů. Do roku 2050 chce být společnost uhlíkově neutrální.