Temelín loni vyrobil 15,86 TWh, Dukovany 14,87 TWh. ČTK to dnes sdělili temelínský mluvčí Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

Provozního milníku 30 terawatthodin elektřiny za rok dosáhly české jaderné elektrárny 23. prosince, o osm dní dříve než v předchozím roce. Od té doby zůstalo v plném provozu pět ze šesti výrobních bloků. V dukovanské druhé výrobní jednotce je nyní odstávka kvůli plánované výměně paliva spojené s kontrolami a investicemi.

"Klíčový byl stabilní a spolehlivý provoz a také dobře zvládnuté modernizace v minulých letech. Díky nim od zahájení provozu bezpečně vzrostl výkon našich bloků o přibližně 500 megawatt, tedy jako bychom postavili další blok Dukovan," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Temelín loni vyrobil 15,86 TWh. Jde o druhou nejvyšší výrobu od spuštění elektrárny v roce 2000. Nejvíc to bylo 16,48 TWh v roce 2017. "Za loňským výsledkem se skrývá bezpečný provoz se spolehlivostí přes 99 procent, zvládnutí obou odstávek a kvalitní práce našich lidí i dodavatelů," uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml. Loňská výroba odpovídá roční spotřebě českých domácností. Pro letošek naplánoval Temelín dvě dvouměsíční odstávky. V polovině dubna odstaví první blok, ve druhé polovině července druhý blok.

Dukovany v roce 2021 vyrobily téměř 14,87 TWh elektrické energie. Meziročně o 571 megawatthodin energie víc. V Dukovanech byly loni čtyři odstávky pro výměnu paliva. "I přesto se nám díky zaměstnancům elektrárny i našim dodavatelům podařilo zajistit bezpečný a spolehlivý provoz všech čtyř bloků a dosáhnout čtvrté nejvyšší výroby bezemisní elektrické energie v šestatřicetileté historii provozu elektrárny," řekl Roman Havlín, který řídí elektrárnu Dukovany. Od loňského listopadu je v Dukovanech odstavený druhý blok, což potrvá asi do začátku února. Letos pak ještě budou odstávky kvůli výměně paliva na blocích číslo jedna, tři a čtyři.

Konkrétní výrobní cíle elektráren společnost ČEZ nesděluje. Divize jaderná energetika spustila v roce 2017 program zaměřený na stabilní výrobu přes 30 terawatthodin ročně. "V novém roce se soustředíme především na stabilní provoz a dobré zvládnutí odstávek, což nebude s ohledem na ochranná opatření proti covidu i na rozsah investic jednoduché," řekl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. České jaderné elektrárny čeká letos pět odstávek pro výměnu paliva.ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Dukovanská jaderná elektrárna se začala stavět v roce 1978, do provozu byly čtyři její bloky uváděny postupně v letech 1985 až 1987. Aktuálním tématem je stavba nového dukovanského bloku, který by měl ty stávající nahradit. Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, ČEZ elektrárnu spustil v prosinci 2000.

V roce 2020 všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh energie, podíl ČEZ na tehdejším objemu tvořil přibližně 75 procent. Dlouhodobě klesá podíl uhlí a roste význam výroby bezemisních zdrojů, jako jsou vodní, fotovoltaické, větrné a jaderné elektrárny.