Z tvrdých drog je nejrozšířenější pervitin, mládež zkouší hlavně marihuanu

Podle nejmenovaného zdroje, bývalého uživatele a výrobce omamných látek, je z těch tvrdých v třebíčském regionu nejrozšířenější pervitin. Jeden gram této drogy je k dostání za tisíc korun. Dávka, řečí narkomanů jedna lajna, je za stokorunu. Výroba prý kromě Třebíče funguje i na mnoha dalších místech. „Co já vím, vařilo se například v Krahulově a v rekreačních chatkách u rybníka Steklý. K výrobě se používá lék Modafen,“ prozradil zdroj.

O něco levněji podle něj vyjde nákup lehčích drog, jako je třeba marihuana. Ta podle kvality stojí v průměru pět set korun za gram, u zvlášť dobré sklizně se může cena vyšplhat až na tisícovku. „Tady lidi hodně znají holandské kouření Bílá vdova,“ upřesnil.

Právě s lehkými drogami nezřídka koketuje školní mládež. Zkušenosti mají s cigaretami, alkoholem, s „trávou, machorkou či mařkou“, jak se marihuaně přezdívá. Třináctiletá žákyně druhého stupně základní školy vypověděla, že s mnohými spolužáky a vrstevníky už její účinky okusili. Výjimkou nejsou ani vodní dýmky, vykouřené při návštěvách čajovny.

To potvrdila i Šárka Majerová z centra prevence při Oblastní charitě Třebíč. „Nejčastěji se setkáváme s marihuanou, a to u mladých lidí ve věku kolem patnáctého roku,“ uvedla. Se závislostí na drogách se denně setkávají pracovníci třebíčského K-centra Noe. V současné době mají 140 registrovaných klientů, věkový průměr je 24 let. „S desítkami dalších uživatelů pracujeme v terénu. Ne všichni jsou totiž ochotni vstoupit do naší databáze,“ řekl vedoucí střediska Jaroslav František Žák. Úkolem K-centra je především minimalizovat sociální a zdravotní rizika, která jsou spojená hlavně s nitrožilní aplikací drog. Podle Žáka se to na Třebíčsku daří. „Za posledních deset let jsme nezaznamenali jediný případ HIV pozitivního narkomana. Hepatitida typu C se vyskytuje jen ojediněle,“ konstatoval vedoucí.

Trestná činnost

S užíváním drog jde ruku v ruce trestná činnost, dle statistiky až v devadesáti pěti procentech. Tou se zabývají kriminalisté a policisté z příslušného místního oddělení. Podle sdělení třebíčské policejní mluvčí Marcely Lavické případy objasňují operativně pátráním, s využitím informací od veřejnosti.

„Letos takto odhalili několik výroben pervitinu. V lednu to byla varna v Třebíči, kde byl zadržen sedmadvacetiletý muž. Další úspěch přišel v dubnu, kdy policisté zajistili varnu v Jaroměřicích nad Rokytnou. Rovněž tam byla zadržena jedna osoba,“ inforomovala Lavická.

Nejrozsáhlejší trestné činnosti se ovšem letos třebíčští kriminalisté dopátrali v říjnu. Nedaleko obce Kojatín zadrželi trojici mužů, kteří kromě výroby a prodeje pervitinu měli na svědomí i krádeže motorových vozidel. Byli obviněni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Jeden z nich, po němž bylo vyhlášeno celostátní pátrání, nyní pobývá ve vazbě. „Hrozí jim trest odnětí svobody na jeden rok až pět let,“ řekla v minulých dnech policejní mluvčí.

Co je vlastně droga

Droga je každá látka, která ovlivňuje psychiku člověka, jeho chování, emoce, vnímání reality. Příkladem jsou narkotika s tlumivým účinkem na centrální nervový systém, dále euforika navozující příjemné pocity. Vůbec nejrozšířenější drogou je alkohol. Mezi návykové látky se řadí i nikotin, k těm méně návykovým pak cofein. Drogou se můžou stát i některé často užívané léky.