Umělá hnízda na komíny nechali energetici umístit před třemi lety. „Jde o jedno z typických opatření souvisících s ochranou životního prostředí v českých jaderných elektrárnách,“ vysvětlil mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Zatím není jasné, zda z unikátního hnízda za pár měsíců vyletí mláďata sokola nebo raroha. „Raroh je o něco větší a dokáže sokolí matku v souboji o místo přetlačit,“ doplnil Bezděk.

První sokolí pár v Jaderné elektrárně Dukovany zahnízdil na jaře loňského roku. Za pár měsíců z něj vzlétli sokolí čtyřčata, kteří pro kroužkování dostali jména Žofie, Pankrác, Servác a Bonifác. „V létě se sokolí rodina rozlétla do okolí a na podzim ornitologové u jednoho z mladých sokolů zaznamenali zranění křídla u Vlasatic, necelých třicet kilometrů od elektrárny. Proto jej odchytili a umístili do Záchranné stanice Rajhrad, kde proběhla jeho léčba,“ přiblížil ornitolog Václav Beran, který se společností ČEZ na podpoře hnízdění sokolů spolupracuje.

Hnízdění sokolů stěhovavých podporuje ČEZ od roku 2011.

„Jde o relativně malý projekt, který ale dobře ilustruje náš vztah k životnímu prostředí. Víme, že naše areály jsou pro hnízdění vzácných dravců vhodné, a proto děláme vše pro to, aby se jim u nás líbilo,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

- hnízdění dravců podporuje ČEZ od roku 2011
- za deset let vylétlo ze všech elektrárenských hnízd 95 mladých sokolů
- loni na elektrárnách ČEZ hnízdilo celkem 10 párů sokolů stěhovavých
- v roce 2020 v hnízdě na Jaderné elektrárně Dukovany vylétli sokolí čtyřčata Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie