„Od letošního září ještě studenti nastoupí v Jihlavě, ale od ledna začnou dojíždět do Prahy," přiblížila největší změny mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková.

Spolu s Jihlavou končí také školy v pražské Ruzyni a 
v Brně. Zbylé školy si specializace zaniklých škol rozdělí. Důvodem změn je podle ministerstva složitá ekonomická situace a zastavení náborů k policii. Úspory jsou vypočítány na 144 milionů korun.

Podle některých studentů 
z řad policie ovšem tento krok postupně zničí jedinečné specializované pracoviště dopravní policie. „Může to ublížit kvalitě výuky. I když zde zůstanou nějaké kurzy, vidím to jako takovou první vlnu, než se seženou jiné prostory v Praze," myslí si Martin Mihulka, který má za sebou první ročník na jihlavské vyšší policejní škole a do konce studia mu ještě zbývají dva roky.

Až časem se podle něj ukáže, zda to bylo správné rozhodnutí. Na případné kroky zpět už ale bude pozdě. „Jihlavská škola má ideální pracoviště, jen těžko se budou
v Praze hledat vhodné podmínky pro odborný výcvik, jako byly například na letišti 
v Komárovicích," podotkl Mihulka, který je zároveň vrchním inspektorem Dopravního inspektorátu v Jihlavě. 
Ve studiu chce pokračovat, 
i když ho nejistota kolem osudu dopravního oboru mrzí.

Ředitel policejní školy Zdeněk Sadecký se k záležitosti kolem zrušení školy nechtěl vůbec vyjadřovat. Nejdříve si chce podle svých slov počkat, až bude mít rozhodnutí o zrušení černé na bílém.

Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka by se podobná zařízení neměla rušit, aniž by byly známy dopady. „Je mi líto, že se kraj o podobných věcech dozvídá až jako poslední. Přestože se nás to bezprostředně netýká, uvítal bych větší informovanost," vzkázal hejtman.

Nemilým překvapením byla informace také pro jihlavského primátora Jaroslava Vymazala. „Jestli se zruší, bude to velká škoda. Především s ohledem na špičková pracoviště, která si za ta léta škola vybudovala v Komárovicích," podotkl primátor Vymazal.

Otázkou tedy zůstává, co bude s objekty a odbornými pracovišti školy, které zůstanou prázdné. „O potřebnosti majetku škol, které budou rušeny, bude delimitační komise ministerstva teprve rozhodovat," řekla Čermáková. Jenom Vyšší policejní škola 
v Jihlavě má asi pět objektů.

„Je to předčasné, ale město by případné prázdné objekty policejní školy s největší pravděpodobností nijak nevyužilo. Sami máme svých prázdných budov dost, takže bychom o ně zájem neměli," odmítl využití objektů primátor Vymazal.

V sousedství hlavní budovy policejní školy v centru Jihlavy sídlí Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ). Ale ani ta nepřemýšlela, zda by mohla objekty školy do budoucna využít. „My potřebujeme především velkokapacitní posluchárnu pro několik stovek lidí a to budova policejní školy k dispozici nemá," uvedla vedoucí kanceláře rektora VŠPJ Hana Pospíchalová. Stavba nové posluchárny VŠPJ má začít už příští rok.