„Je hrozné, že to vyšlo takhle najednou. Nedá se ale nic dělat, musíme se s tím smířit. Ve špičce to však bývá hrůza," hlásil svou první zkušenost s dopravními omezeními v Třebíči místní Petr Procházka. Úplné uzavření příjezdu do města od severu si vyžádaly práce na zcela nové silnici, která povede od třebíčské ulice Rafaelova až do Pocoucova. Oproti té současné má být rovnější a bezpečnější. Budovat ji nechává Kraj Vysočina, jemuž současná silnice patří.

Druhým místem, kterému se nyní řidiči snaží všemožně vyhnout, je ulice Sportovní. Provoz tam v obou směrech řídí semafory. Práce se dotknou úseku od křižovatky ulic Rafaelova a Sportovní po rampy u nemocnice. Komunikaci opravuje její vlastník, kterým je Ředitelství silnic a dálnic. Obě omezení potrvají souběžně alespoň do 15. června. I když se na ně třebíčská radnice připravovala, přesto nedokázala zabránit dopravním komplikacím. Jako samospasitelný nezapůsobil v prvních dubnových dnech ani provizorní kruhový objezd na křižovatce ulic Brněnská, Velkomeziříčská a Cyrilometodějská, který měl urychlit dopravu hlavně ve směru od Náměště nad Oslavou.

Změny v signalizaci

Na kolony se městský úřad snažil zareagovat co nejrychleji. „Požádal jsem firmu, která vyznačuje objízdné trasy a nastavuje semafory, aby pozměnila časové intervaly u semaforů v křižovatce ulic Sportovní Rafaelova. To firma obratem zajistila," řekl třebíčský místostarosta Vladimír Malý. Situaci by mělo v následujících dnech zlepšit i nasazení většího počtu policistů, a to hlavně v časech dopravních špiček. Na ztížení průjezdu města však nenesla vinu pouze světelná signalizace, ale částečně i neukáznění motoristé. „Řidiči kamionů nerespektovali objízdnou trasu u Číměře, kde měli odbočit na Brno. Jezdili do Třebíče, na rampách se zasekli, a tím docházelo ke zdržení," upozornil Vladimír Malý.

Pomoci s předcházením tohoto budou mít za úkol městští strážníci, kteří by měli kamiony z města vracet zpět na jejich oficiální objízdnou trasu. Řidiči osobních vozidel by se měli Sportovní ulici vyhnout přes ulice Rafaelova a Míčova a do centra města se dostat až ze směru od Račerovic. Kromě zmíněného provizorního kruhového objezdu na křižovatce Cyrilometodějské, Velkomeziříčské a Brněnské nechala radnice upravit časové intervaly stálých semaforů na Masarykově náměstí a Bráfově třídě. Ze směru od zimního stadionu se pak lze dostat pouze do ulice Bráfova, opačně nikoli. Druhé velké omezení, uzavírku silnice od Pocoucova objíždí řidiči kolem nového hřbitova a ulici Míčovu. Zatímco do konce června by měla být uzavřená tato část stávající silnice, o letních prázdninách se na celé dva měsíce zavře celá. Řidiči se jí budou muset vyhnout přes Budíkovice.