Po zasedání Bezpečnostní rady města vyplynul požadavek, aby byl na západní straně města otevřen nájezd na dálnici. Sjezd z dálnice i nájezd na ni jsou v daném místě od května až do konce října kvůli opravám mostu, pod kterým se podjíždí, uzavřeny. Automobily musejí kvůli rekonstrukci jezdit po objížďce vedoucí přes Hrbov a Svařenov.

„Požádali jsme kraj o zvážení situace. Tento týden proběhne kontrolní den. Byli bychom rádi, kdyby zhotovitel stavby nájezd na dálnici povolil,“ informoval velkomeziříčský starosta František Bradáč.

Objížďka přes Hrbov je určena pouze pro osobní automobily a zásobování. Nákladní auta by tak měla zamířit na objízdnou trasu vedoucí po dálnici, na kterou ovšem mohou najet pouze na východní straně města.

Blokují provoz

Řidiči nákladních automobilů ale v některých případech dopravní značení nerespektují nebo je jejich navigace vede místo na dálnici do zmíněných obcí. Tam pak hledají místo na otočení a blokují provoz. Jeden kamion dokonce naboural střechu domu, protože se nemohl ve vesnici stočit. „Bylo zjištěno, že nejvíce kamionů jezdí ze směru od Velkého Meziříčí. Pokud by jim byl umožněn nájezd, zamířili by řidiči na dálnici, a Hrbovem by tak vůbec neprojížděli,“ vysvětlil meziříčský místostarosta Josef Komínek.

Obyvatelům místních částí, kteří na frekventovanou dopravu nejsou zvyklí, současná situace ztrpčuje život. Na tak velkou zátěž ale nejsou stavěny ani komunikace.

LUCIE KUČEROVÁ