Během dvou minulých týdnů přistihli strážníci ve směru od okresního města pouze jediného řidiče, který překročil maximální povolenou padesátikilometrovou rychlost. „Kontrolovali jsme řidiče od sedmi do půl osmé a od třinácti do sedmnácti hodin," uvedla mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková.

Někteří lidé přičítají dodržování stanovené padesátky středovému ostrůvku, který má řidiče jedoucí od Třebíče zpomalit. „Doprava se zklidnila, to je jasné. Občas to tady někdo profrčí, to se ale děje všude," potvrdil Karel Jurásek, jehož dům stojí u frekventovaného průtahu.

Ještě před dokončením nové silnice, která přiblížila Třebíč k dálnici D1, se v Pocoucově konala beseda obyvatel s vedením radnice a zástupci Kraje Vysočina, kterému komunikace patří. I tam si místní stěžovali na značnou rychlost dopravy v obci a požadovali umístění stálého zařízení, například radaru. Vedení Třebíče jim to přislíbilo, ovšem za podmínky, že se stížnosti místních potvrdí.

Dosavadní data tomu však nenasvědčují. „Podíl řidičů, kteří rychlost v obci překračují, je z dosavadních měření zanedbatelný. Ale zatím žádné závěry neděláme. Data od městských policistů a z dynamického semaforu budeme ještě nějaký čas sbírat, v závěru letošního roku je vyhodnotíme a rozhodneme, jestli má vůbec smysl do poměrně velké investice, tedy pořízení stálého zařízení na měření rychlosti jít," řekl vedoucí odboru dopravy třebíčského městského úřadu Aleš Kratina.

Nespokojenost lidí z Pocoucova však nadále trvá. Doprava se sice podle některých z nich s novou silnicí a zpomalovacím ostrůvkem skutečně zklidnila, obyvatelé se jí však chtěli zbavit úplně. „Prostavělo se tady přes sto milionů, aby vznikla nová silnice vedle té staré. Místo toho se to mělo dát do obchvatu, i kdyby to třeba stálo o něco málo víc," mínil místní senior Karel Jurásek.

Obchvat je prý reálný

Vyvedení veškeré dopravy mimo Pocoucov však podle Aleše Kratiny reálné stále je. „Projekt nové silnice mezi Třebíčí a Pocoucovem s takovou budoucí stavbou počítá," potvrdil už dříve vedoucí městského odboru dopravy. Kraj Vysočina podle něj myslí i na opravu části průtahu v Pocoucově ve směru k Trnavě. Vše ale bude záležet na majetkoprávních dohodách. Někteří majitelé předzahrádek totiž nechtějí ustoupit stavbě nových chodníků. „Bez jejich ochoty se nic stavět nemůže," poznamenal Aleš Kratina. „Pokud se je podaří přesvědčit, máme od kraje příslib opravy průtahu i vybudování středového zpomalovacího ostrůvku ve směru od Trnavy," doplnil.

Také tam měřili v posledních dnech třebíčští strážníci rychlost dopravy. Zatímco ve směru od Třebíče přistihli jediného provinilce, od Velkého Meziříčí osm.