Kolona aut se pomalu posouvá ke křižovatce. U ní stojí velký autojeřáb a zrovna vytahuje do výšky dlouhý lesklý sloup. Řidiči v autech se aspoň nenudí a mají co sledovat. „Celkově to ale není tak špatné. Myslela jsem, že to bude s dopravou vypadat hůř. Je ale fakt, že tahle křižovatka se ucpává spíš odpoledne. Teď po ránu se auta pohybují spíš na hlavním tahu,“ zamýšlí se Jitka Šťastná.

Ta každé ráno dojíždí autem z Náměště nad Oslavou do Třebíče – takže situaci na křižovatce ulic Brněnská-Sportovní-Rafaelova velmi dobře zná. Toto velké křížení silnic běžně řídí semafory. Ty však nyní město nechává vyměnit. Tudíž nefungují a řidiči tedy musejí být obezřetní. „Nepříjemný je uzavřený pruh při odbočce na Rafaelku. Ti pracovníci jsou ale ohleduplní, mění zábrany podle potřeby tak, aby vadily co nejméně. Spíš mě štvou někteří řidiči, kteří si neodpustí to troubení,“ dodává mladá žena.

Je pravda, že občas se z kolony ozve klakson. Netrpěliví bývají hlavně řidiči stojící na Rafaelově ulici – zvláště pak ti, kteří odbočují na Brno, tedy doleva. Tehdy totiž musejí dát přednost všem vozidlům, což není úplně jednoduché, protože hlavní tah je dvouproudový. „Těžko to tím svým troubením urychlí. Spíš znervózní některé méně zkušené řidiče před sebou,“ kroutí hlavou Šťastná. „Přitom stačí tu minutu či dvě počkat. Vždy se totiž objeví mezera, když ve městě u nemocnice autům naskočí na semaforech červená,“ doplňuje řidička svůj poznatek.

Technici na stavbě mezitím upevňují sloup do výkopu. Vše koordinují dva muži. Prý přímo v tomto místě budou pracovat do středy. „Ten odbočovací pruh ale vždy zabíráme jen tehdy, když zde máme techniku. Jakmile odjede, pokaždé zábrany odstraňujeme,“ vysvětlují.

Složitější výměna

Přesto jsou podle mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisové práce naplánované až do pátku dvanáctého července. „Do středy nebudou fungovat semafory. Pak se spustí, ale lze čekat ještě nějaké dodatečné úpravy. Doprava už však poběží normálně,“ objasňuje Martakidisová.

I přesto tato výměna světelné signalizace trvá déle než na Znojemské ulici u Hypermarketu Albert, kde se semafory obměňovaly v červnu. „Na Znojemské ulici se měnil pouze řadič v semaforu. Na křižovatce Brněnská-Rafaelova-Sportovní se kromě řadiče mění také návěstidla, detekce vozidel a samotný stožár s výložníkem. Proto tam bude oprava trvat o něco déle,“ dodává mluvčí.

Obyvatelé Třebíče přesto mohou být klidní – už se nebude opakovat situace z loňského roku, kdy doprava v celém městě kolabovala po několik měsíců. Radnice tehdy měnila tehdejší semafory za světelnou signalizaci s „chytrou“ technologií. Semafory na Znojemské a Brněnské ulici však touto výměnou neprošly. Radní předpokládali, že tam semafory vydrží až do vybudování obchvatu města.

Ten povede právě těmito místy a dopravní situace se tam zcela změní. Semafory měly do té doby stále fungovat, jejich poruchovost ale byla čím dál vyšší. „Přemýšleli jsme co s tím. Nakonec jsme se rozhodli, že vyměníme řadiče i některé sloupy. S tím, že technologii, kterou tam teď osadíme, můžeme po vzniku obchvatu použít na jiných křižovatkách,“ uvedl už dříve starosta Pavel Pacal.