Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doprava a lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem

Vysočina - Podle souhrnné ročenky Českého hydrometeorologického ústavu Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2014 patří Kraj Vysočina stále mezi nejčistší regiony v republice.

18.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Ze závěrů ročenky vyplývá, že v zóně Jihovýchod, jejíž součástí je také území Kraje Vysočina, jako v jediné v rámci celé České republiky, nebyl v roce 2014 překročen denní ani roční imisní limit pro prachové částice.

„Ovzduší Kraje Vysočina je ale v některých lokalitách, obdobně jako ovzduší celé České republiky, nejvýznamněji zatíženo prachovými částicemi a dále znečišťujícími látkami jako je benzo(a)pyren a přízemní ozon," řekl Zdeněk Chlád (ČSSD), radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí. Hlavními zdroji prachových částic a benzo(a)pyrenu je lokální vytápění domácností a silniční doprava. Jde hlavně o nedokonalé spalování tuhých paliv v kotlích s nižšími výkony, jež jsou často vybaveny domácnosti.

Přízemní ozon nebývá přímo emitován žádným zdrojem, ale vzniká sekundárně ve spodní troposféře z oxidů dusíku, uhlovodíků a kyslíku pod vlivem slunečního záření. Zejména v letních měsících jsou jím zatíženy venkovské lokality.

Závěry ročenky potvrzují nutnost zlepšení situace v sektoru lokálního vytápění, které je v současné době skloňováno v souvislosti s kotlíkovými dotacemi.

Autor: Dana Křížková

18.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Fotbal na Třebíčsku

Třebíčsko - Kam na fotbal na Třebíčsku.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení