V Beneticích vydávají od dubna doporučené dopisy a balíky v obchodě se smíšeným zbožím. „Vyzvednout poštu si u nás mohou lidé během prodejní doby. Ta je každý den jiná. Nejdéle máme otevřeno do 18. hodiny a otevřeno je i v sobotu, a sice od osmi do devíti,“ přiblížila prodavačka Anna Houzarová. Poštu vydává nejen pro Benetické, ale i pro obyvatele obcí Svatoslav, Horní Vilémovice a Věstoňovice.

Obdobně je tomu i v Biskupicích. Tam poštu nevydávají v obchodě ani na úřadě, nýbrž v jedné z domácností. „Od prvního dubna vydávám poštu doma pro Biskupice a Pulkov,“ potvrdila Jana Klemová z Biskupic.

Jak jsou s novinkou spokojeni někteří obyvatelé Benetic, naznačila Jana Vostalová: „Takto si alespoň balíky nebo doporučené dopisy můžeme vyzvednout v obchodě, což je dobré zvláště pro ty, co přijedou domů až kolem páté odpoledne. Nemusí jezdit kvůli poště do Budišova.“

Ke 30. červnu se měly rušit i některé pobočky pošty na Jemnicku. Protože nový generální ředitel České pošty dosud zvolen nebyl, neměl o jejich osudu kdo rozhodnout. „V současné době až do rozhodnutí nového generálního ředitele je proces uzavírání poboček pozastaven,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Starostové se bouří, chystá se petice

Starostové obcí proti rušení poboček pošty v jejich obcích protestují. „Říkal jsem jim, že s rušením pobočky u nás nesouhlasím, na což mi odpověděli, že to nikoho nezajímá. Ale my tu poštu rušit nechceme,“ zlobil se starosta Třebelovic František Čajka.

Nelíbí se mu, že by museli pro poštu dojíždět do Jemnice, kam je špatné dopravní spojení. „Vypravit se na poštu do Jemnice znamená výlet na půl dne! Zvláště pro starší obyvatele je to nemyslitelné,“ podotkl. Naprosto odříznutí od světa by se bez pošty cítili v Dešově. „Neradi bychom o poštu přišli. Do Jemnice je to 11 kilometrů. To je pro starší lidi daleko,“ tvrdil tamní starosta Pavel Karásek.

Mnozí starostové neponechávají nic náhodě. „Chystáme se zaslat petici na patřičné nadřízené orgány pošty. Věřím, že se připojí i lidé z okolních obcí,“ řekl starosta Domamili Radek Menčík. Podle starostky Lenky Venhodové ze sousední Litohoře se snaží obcím pomoci i Moravskobudějovický mikroregion.