Radnice chystá nápravu do konce roku

Odpověď je třeba hledat v minulosti. „Duplicitní čísla popisná vznikla například dělením budov na samostatné objekty, prodejem budov v areálech nebo rozdělením objektů na menší samostatné části,“ vysvětlil vedoucí odboru výstavby a památkové péče třebíčské radnice Vladimír Obršlík.

Stačí se podívat na takzvané Baťovy domky v Koželužské ulici ve čtvrti Borovina. V minulosti byly majetkem podniku BoPo, který je považoval za jednu nemovitost, a proto měly jedno popisné číslo. Teď jsou však rozprodané. „Zůstalo jim stejné popisné číslo, liší se pouze orientační,“ dodal mluvčí radnice Ivan Přibík.

Kuriózní situace však může způsobit problémy například poštovním doručovatelům nebo dokonce záchranné zdravotnické službě či policistům přivolaným na místo. Který dům je ten pravý, když všechny mají stejná popisná čísla?

„Naší výhodou je, že doručovatelky už mají terén zmapovaný a vědí, kdo kde bydlí,“ zareagovala vedoucí třebíčské Pošty 1. Koželužská však není jedinou problematickou lokalitou. Domy se stejnými čísly jsou třeba i v židovské čtvrti.

Radnice chystá nápravu. Do konce roku musí provést změnu třiceti popisných a jednoho evidenčního čísla. Tlačí ji k tomu katastrální úřad.

„V roce 2008 proběhne centralizace databáze katastru nemovitostí a jakákoliv odchylka od zákonem stanovených pravidel bude překážkou,“ dodal vedoucí Obršlík.