Podle realitních makléřů se lidé nyní kloní spíše k bydlení ve městě, čím dál více oceňují dostupnou občanskou vybavenost. „Jenže pozemků v dobré lokalitě s veškerým zasíťováním je například v Jihlavě nedostatek, a i z toho plynou ceny, které atakují hranici 2 000 korun za metr čtvereční," podotýká Lukáš Koděra, makléř z Akropol reality.

Dojíždět se vyplatí

Takto předražené parcely jsou velkým problémem pro řadu rodin. Příkladem je Olga Ryšavá, která s manželem nakonec postavila v Jamném na Jihlavsku. „Kdyby byly ceny parcel v krajském městě nižší, tak bychom určitě postavili tam. Ale dívali jsme se na pozemek do 600 korun za metr čtvereční, což pro nás byla dostupná hranice, a to v Jihlavě absolutně není možné sehnat," říká Olga Ryšavá a dodává: „Musíme teď mít dvě auta, protože máme různou pracovní dobu. Bylo by to rozhodně pohodlnější ve městě, ale v tuto chvíli se nám dojíždění vyplatí."

Například v Třebíči ceny parcel dosahují až 1 700 korun za metr čtvereční, v Brodě a ve Žďáře výjimečně i 2 000 korun. „Ceny se ale většinou pohybují mezi 1 000 až 1 500 korunami za metr čtvereční. Parcely prodáváme formou aukce. Existuje vyvolávací cena a pak už záleží na počtu zájemců, a jak vysoko jsou ochotni jít," vysvětlila žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Jenže řada lidí na město nedá dopustit, a když se k tomu přidá současná doba plná škrtů a rostoucích výdajů, je z toho stavební útlum, který potvrzují i statistiky.

Zatímco předloni bylo v kraji dokončeno 1 125 rodinných domů, loni už jen 997.

Prodat pozemky je tak paradoxně složité dokonce i pro některé obce, kde se cena pohybuje třeba jen od 100 do 300 korun za metr čtvereční. Například v Kámeni na Pelhřimovsku jsou k mání parcely v ceně 190 korun za metr čtvereční. „Osm parcel nabízíme od roku 2007. Zatím se nám jich podařila prodat polovina. Všechny jsou zasíťované, odlehlé od silnice. Pro nové obyvatele už tam máme připravené chodníky i veřejné osvětlení," vyjmenoval starosta Kámene František Hofman s tím, že by v lokalitě měla vzniknout celá nová ulice. „Taková je naše představa. Moc ale nevěřím, že se nám v dohledné době podaří všechny pozemky prodat," dodal Hofman.

Přitom pro obce je důležité, aby přilákaly zejména mladé rodiny. Většina sídel v kraji na parcely doplácí z obecního rozpočtu. Vědí, že na tom později vydělají, například proto, že přibudou děti ve škole či ve školce a obce pak na školy nebudou muset doplácet.

„Každopádně kvalitní pozemky v dohledné době nezlevní. Prodávají se za vyšší ceny a ty si udrží," konstatuje realitní makléř Lukáš Koděra.

FRANTIŠEK PAVLAS
REDAKTOŘI DENÍKU