Na dodržování parkovací reformy se zaměřuje městská policie. „Uložili jsme již několik desítek domluv, případně i pokut, za porušení platného dopravního značení,“ sdělila mluvčí městské policie v Třebíči Lucie Šerková. Přesto ale řidiči nejsou vždy ukáznění. „ Zaznamenali jsme mnoho stížností, na nedodržování nového režimu, od obyvatel dotčených sídlišť,“ potvrdila Šerková.

Může se ale stát, že vozidlo které vypadá jako nákladní, parkuje na sídlišti právem. „Mnohdy v centrálním registru vozidel zjistíme, že takové auto spadá do kategorie „M“, což jsou osobní vozy a proto parkuje zcela v souladu s dopravním značením,“ vysvětlila Šerková.

Najít místo k odstavení vozidla v podvečer je na některých třebíčských sídlištích problém. Od prvního dubna na sídlištích nesmějí parkovat vozy kategorie "N".
Zákaz parkování na sídlištích v Třebíči: od dubna dodávky a nákladní auta

Strážníci městské policie budou dodržování dohlížet i nadále. „V případě, že neoprávněná vozidla budou v těchto lokalitách parkovat stále, nebo opakovaně, budou jim ze strany městské policie, ukládány pokuty příkazem až do výše dvou tisíc korun, tak jak to stanovuje zákon,“ doplnila Lucie Šerková.

Hasiči neprojeli

Město k omezení parkování pro některá vozidla přistoupilo na základě stížností místních občanů, řidičů zimní údržby i svozových společností. „Koncem února proběhla zkouška průjezdnosti hasičských vozidel ulicemi, v rámci kampaně tři metry k životu, jíž hasiči na špatnou průjezdnost upozorňují. Do některých ulic se s hasičským autem kvůli špatně zaparkovaným autům vůbec nedostali. Máme podrobnou analýzu celkového stavu dopravy ve městě a připravujeme koncepční řešení,“ uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Profesionální hasiči vyzkoušeli průjezd zásahovým vozidlem i plošinou v nejrizikovějších ulicích.
Hasiči testovali průjezdnost v Třebíči: do Mírové se auto dostalo, plošina už ne

Do opatření nespadá zásobování, které má výjimku. „Zásobování i zastavení za účelem vyložení a naložení nákladu bude nadále možné. Pro dlouhodobé odstavení vozidla bude potřeba využít vlastní plochu nebo parkoviště v docházkové vzdálenosti. Jedná se ale typicky o oblasti, kde výrazně převyšují bytové jednotky nad podnikatelskými provozovnami,“ popsal vedoucí odboru dopravy Aleš Kratina.

Do budoucna připravuje radnice i systém rezidentního parkování. „Kvůli pandemii se práce výrazně zdržely. Chceme, aby bylo možné pořídit parkovací kartu do rozšířených oblastí v sídlištích, na dálku, přes e-shop,,“ nastínil Aleš Kratina.