VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrý den, pane domácí, pozdravil prezident Klaus

Ratibořice, Jemnice – „Jú, už jede prezident,“ zašumělo to shlukem lidí na trávníku uprostřed nádvoříčka kozí farmy v Ratibořicích. Cvakání fotoaparátů, opatrné reakce, přece jen hlavu státu člověk nepotká každý den. Tréma a napětí však mizí rychle. Václav Klaus při cestách za lidmi po Česku není tím uštěpačným diskutérem známým z televizních debat. Naopak. Když vystoupí z prezidentského audi, je usměvavý, příjemný, přístupný. Tím spíše v doprovodu své ženy Livie.

15.9.2010
SDÍLEJ:

Návštěva prezidenta Václava Klause a první dámy Livie Klausové na Třebíčsku.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Pan prezident je hodný a paní Klausová je milá,“ shrnul své pocity školák Michael Rygl z nedalekých Výčap. S paní učitelkou Marií Bártíkovou se na kozí farmu vypravila celá třída pěšky, děti se těší, až budou moci položit své otázky, až si úspěšně vystojí frontu na podpis fotografií od prezidentského páru.


„Když jsem byl v Jaroměřicích nad Rokytnou v květnu 2004, měl jsem možnost ochutnat výrobky z této kozí farmy, byly výborné,“ podotýká ve svém krátkém proslovu Václav Klaus. A neodpustí si poznámku – kéž by všechny farmy vypadaly jako tato. Podle jeho slov její majitelé, manželé Dobrovolní, velmi dobře vystihli specifický zájem trhu, jejich výrobky jdou tím pádem dobře na odbyt.


A pak do New Yorku


„Hodně času trávíme na cestách po Česku. Z vás lidí čerpáme energii. Mimochodem – pozdravil jsem tu dobrý den, pane domácí. To je pro mě zcela unikátní pozdrav, který za svou dvacetiletou politickou kariéru používám poprvé,“ říká Václav Klaus s nadsázkou a publikum ho odměňuje smíchem. K cestování dodává: „Dokončím pobyt na Vysočině a jedu do New Yorku. Je to vlastně z Ratibořic do New Yorku.“


Prezidentský pár si dává v Ratibořicích svačinu, je čas i na návštěvu výrobny a rozhovor se zemědělci z okolí. Majitel, prezidentským slovníkem řečeno pan domácí, Pavel Dobrovolný návštěvu manželů Klausových vnímá jednoznačně pozitivně: „To víte, já prezidenta ještě nikdy nepotkal, toto je poprvé. Je to silný zážitek, jsem rád, že hejtman měl ten nápad, ho sem pozvat, je nám velkou ctí.“

Z Ratibořic prezidentská kolona míří do Jemnice. Do města, které hlavu státu ve své historii vítá poprvé. Před Klausem tu byl sice Masaryk, ten ale pouze zamával davům z vlaku na nádraží. „A pak před staletími Jan Lucemburský,“ zaznívá z davu.


Stovky lidí na náměstí, autogramiáda, vystoupení dětí a přivítání na radnici. Takto by se dal stručně shrnout program první části pobytu v Jemnici. Špalíry zvědavých obyvatel lemují všechny chodníky v dosahu prezidentského páru, když míří do Štěpánkova pivovaru na oběd. Podává se menu sestavené z krajových specialit: kozí sýr z Ratibořic se špenátem na bílém pečivu, druhou variantou je vepřová pečeně se švestkovou omáčkou a jako sladká tečka rynglový táč s drobenkou.


Pak Václav Klaus míří na prohlídku balírny čaje Jemča Jemnice, v podniku se od něj odděluje paní Livia, aby mohla navštívit zdejší dětský domov. V krásně zrekonstruovaném prvorepublikovém objektu ji vítá všech čtyřiadvacet svěřenců i jejich tety. A je vidět, že toto je ta pravá parketa manželky hlavy státu. Dokáže nejen živě komunikovat s dětmi, ale rovněž klást praktické otázky zaměstnankyním.


„Učíte děti nakupování, sestavování rozpočtu? Víte, je to pro jejich budoucí osamostatnění jedna z důležitých věcí,“ podotýká paní prezidentová. Nadace Livie a Václava Klausových podporuje v jemnickém dětském domově sedm dospívajících v programu Startovné. Ten mladé lidi motivuje k aktivnímu vstupu do dospělého života finančními bonusy. Ale je to něco za něco. Žádají se výsledky.


„Víte, my vám nechceme pořizovat něco pěkného, na co se budete chodit koukat. My vás chceme podpořit v tom dobrém, co ve vás je, díky čemuž se zvládnete postavit na vlastní nohy,“ připomíná Klausová.


Je dojemné sledovat vystoupení dětí, které si pro tuto naprosto výjimečnou příležitost připravily. Těžko se chápe, že krásná, dospívající dívenka, která skvěle a bez trémy odzpívá píseň Modlitba pro Martu, není ve vlastní rodině. Že místo rodičů jsou na ni v té chvíli pyšní jiní. Nevlastní. Ale takový už je svět. A zájem Livie Klausové, jež sama okusila v dětství pobyt dětském domově, nevyznívá falešně.


Není to ta charita, která se u manželek prezidentů nosí. Je to opravdový zájem. Program překračuje minutovník, muž z ochranky netrpělivě postává za paní Livií, ona má ale stále plno otázek směrem k dětem.


Nakonec honem předává dárek, hrníčky do společných kuchyněk. Od dětí dostává košíky plné drobných výrobků. Ještě společné foto a tmavé limuzíny mizí do Nové Říše.

Autor: Hana Jakubcová

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení