VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci chtějí zachránit městskou step

Třebíč - Tuto sobotu se v Třebiči poprvé sejdou ochránci přírody na společné pracovní akci s dobrovolníky z řad veřejnosti.

18.3.2011
SDÍLEJ:

V sobotu ožije svah proti třebíčskému židovskému hřbitovu ochránci přírody a dobrovolníky, kteří přijdou pomoci s úklidem stráně. Foto: archiv/Václav Křivan

Jejich společným cílem bude zachránit stepní faunu a flóru na bývalé obecní pastvině naproti židovskému hřbitovu. „Sejdeme se v devět hodin u rybníka Babák. Kdo přijde pomáhat, neměl by opomenout dobrou obuv a rukavice,“ připomenula za organizátory z Českého svazu ochránců přírody v Kněžicích a Třebíči Kateřina Feikusová.

Tuto akci „na vzduchu“ by možná mohly přivítat rodiny s dětmi. Od ochránců přírody se dobrovolníci na místě dozví řadu zajímavostí o zdejší stepi, z níž bude třeba především odstranit náletové dřeviny.

„Stráně Týnského údolí jsou najzachovalejší stepní enklávou ve městě. Kdysi bylo takových míst víc, ale zanikly se zástavbou, zalesňováním nebo prostě samy zarostly. Tato stanoviště byla po staletí udržována pastvou, pod vlivem pastvy se formovala jejich flóra a fauna. Dnes je můžeme udržet i řízenou péčí – kosením, vyhrabáváním stařiny. Optimální by byla pochopitelně pastva,“ shrnul Filip Lysák z kněžického střediska Chaloupky důvody, proč ochránci zaměřili pozornost na péči právě na step v Týnském údolí.

Podle jeho slov se ve vyšších nadmořských výškách už teplomilná stepní flóra a fauna nevyskytuje, řada druhů je rozšířená na území jižní Moravy a Třebíčsko leží na samém okraji výskytu. Kromě Českého středohoří se řada druhů nikde jinde nevyskytuje.

Ve stepních lokalitách Třebíčska lze narazit i na ohrožené druhy. „Mnohým z nich může právě krajina Třebíčska poskytnout trvalé útočiště, jen pokud nenecháme tradiční suché pastviny zaniknout,“ mínil Lysák.

Bohatství, které je nutno chránit

Na jaké zvláštní druhy lze na stepích na Třebíčsku narazit, Filip Lysák uvedl: „Například modrásek rozchodníkový. Je to drobný modrásek, který létá již v dubnu. Je ohrožený a na Vysočině nyní žije jen mezi Třebíčí a Vladislaví, a pak okolo Mohelna. V Třebíči a Vladislavi se nám ho podařilo ověřit po osmdesáti letech, již byl považován za vyhynulého. Housenky žijí na několika druzích rozchodníků. Rozchodníky rostou na skalách a okolo kamenů v našich stepních kostřavových trávnících. Pouze dostatek rozchodníků zajistí modráskovi přežití.“

Zmínil i silně ohrožený a chráněný druh rostliny - smila písečného. „Třebíčsko je stěžejní pro přežití tohoto druhu v ČR. Je velmi náročný na zachovalost stanoviště, při zhoršení podmínek velmi rychle mizí a ustupuje. V Čechách téměř vyhynul vlivem zániku tradičních pastvin a celkového znečištění prostředí,“ popsal. Právě na smilu žije několik na rostlině závislých drobných motýlků, kteří jsou ještě daleko vzácnější než smil sám.

Dominantou zdejších stepních trávníků, které vytváří charakteristické trsy, jsou trávy kostřavy - kostřava ovčí. Možná dobrovolníci narazí při úklidu i na krásně zbarveného pavouka stepníka rudého.

Autor: Eva Bártíková

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení