Chlad, déšť, občas i ledové krupky. Ty právě buší do plátěné střechy jednoho stánku, pod níž se před nevlídným počasím skrývá několik lidí. Mimo jiné i trojice mladých dívek. „Mohlo by to být lepší. Ale jídla jsou tu dobrá, takže to špatné počasí svou chutí vyrovnávají,“ říká smířlivě náctiletá Erika, která na první třebíčský Street Food Festival přijala s kamarádkami z nedalekých Petrovic.

Velkolepou kulinářskou akci, jaká v Třebíči ještě nebyla, zhatil příchod studené fronty. Festival rozhodně nevypadá jako festival v tom všeobecně známém pojetí. „Kdyby svítilo slunko, dalo by se ležet na dece a víc bychom si to užily. Ale co, dá se to vydržet,“ usmívá se Erika, která je stejně jako její přítelkyně zachumlaná v péřové bundě.

Třebíčský jarmark
Tipy na víkend na Třebíčsku. Na Nivě bude street food fest, v Bransouzích je trh

Je fakt, že většinu sobotního odpoledne prší jako z konve – a když zrovna neprší, tak do pěti minut stejně začne. Navzdory tomu se ale po Podzámecké nivě pohybuje poměrně dost lidí. Na výběr mají z asi padesáti stánků, které nabízejí nejrůznější pochutiny. Včetně exotických z mnoha zemí světa, či třeba speciality z hmyzu. A prodejci v kioscích mají plné ruce práce.

V jednom z nich obsluhuje Martin Carda. Do Třebíče dorazil z Prahy s foodtruckem, na němž je napsáno Barbecue. Pravdivost tohoto slova dokládá omamná vůně grilovaných pochutin, která se line z útrob vozu. „Věděli jsme z předpovědi, že takové počasí bude, ale co se dá dělat. Minulý týden jsme prodávali v Kolíně a tam to bylo úplně super. A předtím v Táboře. Taky svítilo slunko. Na druhou stranu i tady v Třebíči lidé chodí. Není to vyloženě průšvih,“ zamýšlí se Carda. „Náš šéf je dnes v Děčíně, kde je to prý úplně špatné. Tam nejen celý den prší, ale občas i sněží a je velká zima. To tady v Třebíči ještě není tak úplně hrozné,“ dodává prodavač.

Zpěvák Michal Hrůza a kapela Hrůzy na Podzámecké nivě v Třebíči během festivalu Energie pro kulturu.
Hrůza v Třebíči, Podzámecká niva praskala ve švech. Poznáte se na fotkách?

Organizátoři festivalu mysleli i na kulturní program, a tak se pod jedním party stanem krčí i zpěvačka s černošským kytaristou, kteří se snaží rozproudit zábavu. V jednu chvíli zpěvačka na chvíli kamsi odbíhá a kudrnatý mládenec se ujímá zpěvu sám. Podzámeckou nivou se rozezní tóny bojové písně italských partyzánů Bella Ciao. Usměvavý pěvec se její rychlou melodií a znělými kytarovými riffy zřejmě snaží dodávat návštěvníkům naději, že se počasí zlepší.

Ti si přesto nijak nestěžují. První ročník Street Food Festivalu si většina z nich užívá, s nevlídným počasím se smířili. „Je to tu dobré. Zrovna ochutnáváme batátové hranolky,“ říká Erika z Petrovic. „A tadyhle kamarádka Simona má tacos. Ještě jsme zkusily Corn Dog a minilívanečky. Ty byly skvělé,“ rozplývá se dívka a její přítelkyně nadšeně přizvukují.

Oslavy konce války v Třebíči.
Oslavy konce války: na Podzámeckou nivu v Třebíči seskočí parašutisté

Jak je vidět, když je něco dobrého do žaludku, dobrou náladu nezkazí ani chlad či déšť. A dokonce ani ledové krupky, které se opět začínají snášet na Podzámeckou nivu.