Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Žďárských vrchů se vracejí stěhovaví ptáci

Vysočina - Do Žďárských vrchů se už začínají vracet stěhovaví ptáci. V minulém týdnu byli vidět první skřivani a před několika dny se objevila také hejna špačků, řekl novinářům Jaromír Čejka, mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

13.2.2011
SDÍLEJ:

První stěhovaví ptáci jsou zpátky. Foto: Deník/archiv

„Jde o první posly jara a jsou ke spatření v podhůří Žďárských vrchů na osluněných plochách,“ konstatoval Jaromír Čejka.

Kvůli teplému počasí přilétají ptáci o jeden až dva týdny dříve, podobně jako v minulých letech s mírnějším koncem zimy. Opeřenci se drží na loukách a pastvinách u toků, kde mohou najít nějakou potravu.

Jak uvedl žďárský ornitolog dále, stěhovavé druhy by již zima neměla ohrozit, protože s hnízděním stejně vždycky počkají až na dobu, kdy je v přírodě dostatek potravy pro mláďata. „Žďárské vrchy jsou lokalitou, která je příhodná pro rozmnožování ptačích druhů, a to především kvůli zachovaným biotopům. Na tomto území evidujeme přes 130 prokázaných hnízdících druhů,“ pokračuje prachovník CHKO.

Některé ptačí druhy, které setrvávají na Vysočině kratší časové období, stihnou jen jedno hnízdění a odlétnou už v srpnu. Ale třeba rehkové zůstávají i do října, mladé stihnou vyvést dvakrát, či třikrát.

Nejprve opeřenci ze Středomoří

Nejdříve se na Žďársko vracejí ptáci z bližších zimovišť jako je Středomoří, následovat budou konipasové. Co se týká čápů bílých, ti se začnou objevovat koncem března, před nimi se ukáží ještě méně nápadní čápi černí.„Řekněme v polovině měsíce dubna, se s přílety doslova roztrhne pytel. Přiletí třeba vlaštovky a rorýsi,“ vyjmenoval Čejka.

Současné teplé počasí má ale vliv i na ptáky, kteří se na Vysočině vyskytují celoročně. Například krkavci mají za sebou svatební lety a podle Jaromíra Čejky je pravděpodobné, že samice už začínají hnízdit. Mládež se v letošním roce může zapojit do mezinárodní akce nesoucí název Jaro ožívá, která začíná v březnu, a je zaměřena na mapování návratu stěhovavých ptáků. Ve Žďárských vrších mohou zájemci sledovat čápy bílé, vlaštovky, kukačky a rorýse a výsledky svého pozorování pak přidat na internet. Podrobnosti o projektu jsou k dispozici na webu www.springalive.net

Autor: ČTK

Místo události:
13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení