„Dokonce jde o tým přímo z jedné třídy," řekl učitel tělocviku z třebíčského gymnázia Jiří Března.

Jde o štafetový závod desetičlenných družstev na trati dlouhé jako skutečný maraton. V každém běžeckém družstvu přitom musí být nejméně tři dívky.

„Kolikrát mají školy problém sehnat tři běhající děvčata. U nás se toho holky chytly a začaly trénovat," těší jejich učitele. Na každou z nich při závodě čeká pět kol o celkové délce 4,2 kilometru. Společně tak zdolají celou maratonskou vzdálenost.

„Zhruba před měsícem a půl se začaly všechny připravovat podle tréninkového plánu. Dokonce některé z nich si již vyzkoušely i závody. Doufám, že u běhání vydrží i po závodě," přeje si Března.

Přesně ve dvanáct hodin se spolu s nimi vydá na trať, která vede skrz zoologickou zahradu, dalších patnáct týmů.

Nejrychlejší týmy se mohou těšit na krásné ceny a květnové finále na Volkswagen Maratonu Praha, kde budou startovat po boku nejlepších světových vytrvalců. Všichni finalisté mají od organizátorů hrazenou dopravu do Prahy a zpět a ubytování ze soboty na neděli. Kromě zážitku ze závodu jsou pro všechny připraveny účastnická trička a v cíli medaile. Jedni vylosovaní šťastlivci se navíc mohou těšit na zájezd do Bruselu.