Jeden z nich se nyní podařilo obnovit ve Vladislavi.

Obec musela na své náklady zbudovat osvětlení přechodu a bezbariérový přístup, tedy věci, kvůli kterým musely oba vladislavské přechody ze silnice první třídy zmizet.

Obnovit se podařilo alespoň jeden z nich v místě, které je blízké škole, poště, prodej-ně potravin i restauraci. „Vyšlo nás to na 250 až 300 tisíc korun. Hlavně to ale stálo čas a úsilí," poznamenal starosta Vladislavi Jan Havlena.

Zároveň si oddechl, že se přechod podařilo obnovit ještě před začátkem školního roku. Včera už sloužil místním školákům. „Sice nás ještě čeká kolaudace, ale stavebně už je to funkční," doplnil.

Obnovení přechodu si pochvaloval také ředitel základní školy Vlastimil Maštera. „Hned v první školní den jsme kvůli tomu měli poradu, na které jsme všechny učitele instruovali, aby žáky o místě tohoto přecházení poučili. Před tím jsme nic takového říct dětem nemohli. Ta situace byla dlouho neutěšená," vzpomínal na téměř rok, kdy více než sto dětí přebíhalo frekventovanou silnici bez přechodu.

Některé z nich navíc i několikrát denně. „Většina žáků tudy chodí na oběd. Riziko se týkalo i přespolních dětí, které tudy musejí přecházet k autobusové zastávce nebo opačně do školy. Navíc tudy chodí i družina při cestě na zahradu mateřské školy," popisoval ředitel Vlastimil Maštera.

Dvě ženy srazilo auto

To, že se žádnému školákovi nic nestalo, považuje téměř za zázrak. „Bylo to období, kdy jsme byli plni obav," podotkl.

K nepříjemné události ale v místech bývalého přechodu přece jen došlo, i když se nijak netýkala dětí z místní základní nebo mateřské školy. V listopadu loňského roku tam nákladní auto srazilo dvě chodkyně. Obě skončily s vážnými zraněními v nemocnici. Řidiče údajně oslnilo slunce, a ženy přehlédl.

Jeden ze dvou zrušených přechodů by se měl brzy obnovit také v Kralicích. „Nebude to ale dřív, než budeme hotoví my," mínila ředitelka krajské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

Celý kralický průtah totiž již od května prochází kompletní opravou. „S panem starostou jsme dohodnuti, že tam přechod bude. Všechno, co by se tam udělalo teď, by se ale muselo po nás dělat znovu," vysvětlovala Tesařová.

Termín na začátku listopadu, kdy by se měla nová vozovka i s přechodem pro chodce otevřít, podle ní prozatím platí. „Bohužel počasí nám moc nepřeje při právě probíhající recyklaci povrchu. Každý den je pro nás zdržením. Všichni si ale přejeme, aby se to v předem stanoveném termínu stihlo," řekla ředitelka ŘSD na Vysočině.

Na návrat Kralic k normálnímu životu se kromě místních těší ředitelka základní školy Iva Olšanová. Obec nyní připomíná velké staveniště. „Nový přechod přivítáme hlavně kvůli dětem a jejich bezpečnosti," doplnila. V první školní den dorazilo do kralické školy více jak 50 dětí. Podle ředitelky všichni včas a v pořádku.

Kromě Vladislavi a Kralic nechal krajský úřad loni v září zrušit také dalších sedm přechodů na silnicích prvních tříd. V Litohoři, Předíně a Markvarticích se je starostové rozhodli oželet, než aby vynakládali statisícové prostředky na jejich obnovu. Přechod u Základní školy v Želetavě se městysi podařilo i díky investici, která převýšila 100 tisíc korun, zachovat. Dalších 80 tisíc korun musel kvůli stejnému účelu vynaložit Jakubov.

Vedení městyse Vladislav začalo ještě před obnovou přechodu u školy pracovat na zřízení dalšího. Ten by měl sloužit hlavně lidem cestujícím vlakem. Jeho realizace ale bude úkolem až pro příští zastupitelstvo, které vzejde z říjnových komunálních voleb. „My se to snažíme připravit. Stěžejním problém pro nás byl přechod v centru obce, což se podařilo," poznamenal starosta Jan Havlena.